Kjo është 75-vjeçarja që th.eri me th.ikë 7-vjeçarin shqiptar në Zvicër (Foto)

Një ngjarje e rëndë u shënua dje në mëngjes në Zvicër, ku një 75-vjeçare th.eri një 7-vjeçar shqiptar me thi.kë. Menjëherë pas ngjarjes, 75-vjeçarja njoftoi institucionet e policisë me telefon, kur dhe u dha lajmin, ndërsa më pas u doorëzua vetë në polici. Kosovarja ka publikuar foton e mëposhtme dhe sipas burimit në fjalë dyshohet se është pikërisht autorja e kr.im.it mak.abër. Ishte ora rreth 12:30 e drekës kur i mituri po dilte nga shkolla për të shkuar në shtëpi. Mërgim.L nga Lipjani, ishte vetëm duke ecur në rrugë, kur 75-vjeçarja zvicerane i ishte afruar, e th.eri në f.yt dhe më pas ishte larguar me shpejtësi nga vendngjarja.

Bëhet baba në moshën 92-vjeçare

Gruaja e një palestinezi 92-vjeçar ka sjellur në jetë një vajzë. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Khalil, në Bregun Perëndimor. Mahmoud-al Adam e ka quajtur vajzën Tamara dhe është shprehur se është shumë i lumtur me dhuratën e Perëndisë. “Unë tani kam tetë vajza dhe pesë djem. Kjo ishte befasi për ne, por ky është vullneti i Perëndisë”, ka thënë Adam. Nëna e Tamarës, Abeer është tronditur kur ka kuptuar se është në pritje të një fëmije dhe ajo nuk e ka pritur se një gjë e tillë do të ndodhë. Abeer është mbi 42 vjeç dhe është shurdh-memece. Ajo është martuar me Ademin para disa vitesh, pasi ai kishte humbur gruan e parë. Mjekët e fertilitetit kanë theksuar se pjellshmëria mund të dëmtohet nëse preket nga disa sëmundje, si diabeti, sheqeri në gjak, sëmundjet e zemrës e të tjera. Por, Adami ka rezoltuar në shëndet të mirë dhe dieta e shëndoshë kanë luajtur rol të madh të ai edhe në këtë moshë. Adam ka konfirmuar se ai ushqehet me fruta dhe kryesisht me gjëra natyrale dhe se gjatë ditës merret me aktivitete të ndryshme

Edhe Atifete Jahjaga e rehaton te dashurin e ri, thotë se: Po unë atëherë s’mujta me rehatua askënd, e qetash mu dha mundësia pak bile…

Atifete Jahjaga po del se e ka rehatuar burrin e ri edhe kjo ne Telekomin e Kosovës, ndërsa reagimi për media ka qene i drejtpërdrejt duke thënë se po e kam rehatua, pse mos me rehatua po bahet ma zi a ..

“Po more e kam rehatua edhe fort bile, pse mos me rehatua unë qatehere kur kesh ma e madhja ne vend nuk mujta se nuk kisha qysh.”

“Qetash mu dha mundësia bile pak, e qetash kam me shti sa te muj, pse a po bahet ma zi aa, shtypni hapësirën me poshtë për videon”

Vjehrra Kosovare e bën copa copa tu e rreeh nusen, sepse ia “perzi” kokrrat e tensionit, por ja çfarë i beri djali Nënës ( FOTO)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur ne Zvicer ku nje vjehërr me origjinë nga Kosova është duke u përballur me disa akuza te “lehta” ku mësohet se ajo e beri për spittal nusen sepse ia ka ngatërruar tabletat e tensionit.

Ajo tha se e pranon fajin por qe nuk pendohet, sepse sipas saj ajo e ka  ber vazhdimisht kete duke menduar se kjo nuk e kupton.

Djali me te marrur vesh ka kërkuar qe kjo ngjarje te mbyllet dhe te mos behet me e madhe, pasi sipas ti po ia marrin fytyrën, shtyp hapësirën me poshtë për videon e momentit:

Unë nuk jam shqiptar, me saktë nuk dua të jem shqiptar!

UNE NUK JAM SHQIPTAR!

Une nuk jam shqiptar, me sakte nuk dua te jem shqiptar!
Madje as vete Ismail Qemali nuk do te donte te ishte shqiptar, se si jemi katandisur ne sot!
Nje zhgenjim i madh, vuajtje, stermundime, llum, varferi, mediokritet, injorance, prapambetje, kafene, llafe, pertaci, dallavere, te shitur, te blere, te korruptueshem, morale te pamoralshem, njerez pa identitet vetjak dhe kombetar.
Shqiptar do te thote prapambetje, prapa +mbetje, mbetje te lena pas.
Keshtu kemi perfunduar.
E perse duhet me qene shqiptar?!
Sot te gjithe duan t’ia mbathin, per nje jete me te mire, te vjeter e te rinj, te pasur dhe varfer, “patriote” dhe pseudopatriote.
Une nuk jam shqiptar, nuk dua te jem shqiptar!
As sot, as neser, as mot!
Ne vendin tuaj, ne vendin tone, ne vendin tim nuk ka kush te me garantoje se e ardhmja do jete ndryshe, dhe krimi me i madh eshte qe shpresa ka vdekur!
Te gjithe duan te ikin!
Te gjithe!
Boll bete shqiponjen me duar, boll , e di sa patriote qe jemi , aq sa te zhdukemi te gjithe nga ky vend.
Boll genjyet, u shtiret, u hoqet!
Boll edhe ju qe jeni jashte qe e quani veten atdhedashes vetem sot me 28 nentor!
Boll se eshte groteske, e dhimbshme dhe qesharake!
Ç’keni bere ju per vendin tuaj?!
Nje m…!
Une nuk dua te jem shqiptar!
Dua te jem gjerman, amerikan,anglez.
Dua te kem dinjitet, mireqenie, ekonomi! Dua te jetoj dhe mbi te gjitha te shpresoj per nje te ardhme!
Ju m’i keni vrare shpresat!
Une nuk dua te jem shqiptar!
Une nuk jam shqiptar!
Une nuk dua te trajtohem si nje mbetje!
Dua te jem qytetar, krenar per vendin qe i ofron nje jete me te mire, te qete!
Sot, neser dhe ne ditet ne vijim une nuk jam shqiptar!
Pres diten qe t’ia mbath!
E urrej veten time, si thura shpresa ne kete vend! Si!
Ne djall vafshin te gjithe!
Une nuk jam shqiptar!
Nuk jam, dhe pike!
By E.L

Ps. Nje e vertetë sado e hidhur, i ben me shume nder vendit tim, se mijera genjeshtra te embla.Elton Leka

Bekë Berisha: Mos e teproni fort, se na dimë edhe ndryshe vallahin..

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Bekë Berisha e ka pranuar publikisht se ka ndërhyrë në rastin e një punëtoreje të Telekomit të Kosovës, e cila ishte prezantuar të jetë motra e deputetit Berisha – edhe pse nuk ka asnjë lidhje familjare me deputetin e AAK-së – dhe për të cilën një zyrtar i kësaj ndërmarrjeje publike ishte ankuar “se nuk po shkon në punë”.

Berisha, në një intervistë për T7, ka thënë se i ka “bërë nderë” punëtores në fjalë të Telekomit të Kosovës, edhe pse nuk kishte asnjë njohuri për të kur një zyrtar i ndërmarrjes e kishte telefonuar deputetin për t’u ankuar në lidhje me punëtoren që ishte prezantuar rrejshëm si motra e Bekë Berishës.

“Jom konë në Kuvend një ditë, edhe më ka thirrë në telefon një djalë”, tregoi Berisha. “‘Bekë tha, a je Bekë Berisha ti?’ I thash po. Tha ‘unë jam prej Telekomit’. Tha, a e ki motër ti, me emër – por jo të motrës time Vesës – por me një emër të një vajze aty. ‘A o’ motra jote?’. I thash jo nuk e kam motër. Tha ‘ani se nuk po shkon në punë edhe po thotë jam motra e Bekë Berishës’”.

Deputeti Berisha u shpreh se pasi e kishte ndalur telefonin, ishte menduar për një kohë dhe kishte vendosur ta telefononte zyrtarin e Telekomit për t’i thënë që “të mos e ngucte më qat çikën”.

“Unë e ndala telefonin, tu menu qaty në parlament… po thash masi ajo paska thanë e kam vëlla Bekë Berishës, pse nuk i ndihmoj unë. E thirra ata, i thash: ‘Motër e kom, mos gabo me nguc qat çikën’. A po din? Ja bëra një nderë, a din… masi ka thanë vëlla e kam Bekë Berishën”, ka thënë deputeti i AAK-së.

Rrëfimi i Berishës në studiot e T7 ngjalli reagimin e opinionistit Hekuran Murati, i cili ishte po ashtu i ftuar në këtë debat ku u diskutua për dukurinë e nepotizmit në Kosovë

Rrahje brutale e listës serbe ndërmjet veti (Video)

Lista Serbe po e akuzon Sllobodan Petroviqin se e sulmoi anëtarin e kësaj partie, Millan Kostiq.

Lidhur me incidentin që ndodhi paraditen e sotme në një restorant në afërsi të Kuvendit të Kosovës, Lista Serbe ka publikuar edhe pamjet e përleshjes mes tyre.

Ndryshe nga ta ka deklaruar vetë Petroviqi, i cili pretendon se u sulmua nga dy anëtarët e Listës Serbe, Millan Kostiq dhe Nenad Miliceviq. Sipas tij, ky sulm duhet të ketë ardhur pas deklaratave të tij në lidhje me ish-minsitrin, Nenad Rikallo, të cilat i bëri gjatë një emisioni në RTK.

Nga policia ka njoftuar se lidhur me rastin janë shoqëruar në polici dy persona.

СНИМАК НАПАДА СЛОБОДАНА ПЕТРОВИЋА НА НАШЕГ ЧЛАНА ДАНАС У ПРИШТИНИ

Gepostet von Српска листа am Mittwoch, 20. März 2019

Lajmi i fundit: Gani Gecin duan ta vrasin disa persona nga Shqipëria

Në një komunikatë për media, vëllezërit Geci nga Llausha e Skenderajt kanë njoftuar se jeta e Gani Gecit është në rrezik dhe ai ka lajmëruar Policinë e Kosovës, përcjellë „Bota sot“.

Në komunikatë, transmeton „Bota sot“, thuhet se një shok i Gani Gecit e ka lajmëruar sot se disa persona me vetura me targa të Shqipërisë, po shëtisin nëpër Drenicë dhe ka informacione okulare se edhe mund ta ketë jetën në rrezik.

Te nderuar qytetar Policia e Republikës së Kosovës edhe sot është informuar se jeta e Gani Gecit mund të jetë në rrezik.

Komunikatë për shtyp e 7 vëllezërve Geci nga Llausha e Skënderajt

Sot me dt. 18.03.2019 një shokë i vëllaut tonë Ganiut e ka thirrur në telefon që të shkoj deri në Drenas dhe i ka thënë që: “Ka një informatë të keqe me i treguar dhe eja deri në Drenas?”

Menjëherë vëllau ynë ka shkuar deri në Drenas dhe ai shoki i kishte thënë Ganiut që të ketë kujdes se disa automjete me targa nga Shqipëria po shëtisin nëpër Drenicë dhe ka informacione okulare se edhe mund ta ketë jetën në rrezik.

Menjëherë vëllau ynë ka thirrur Policinë e Departamentit të Krimeve te Rënda në Prishtinë dhe me udhëzim të tyre rastin e ka raportuar në stacionin më te afërm Policor në Drenas, dhe besoj që organet kompetente do ta trajtojnë rastin me seriozitet te lartë dhe me ndjeshmëri.

Për këtë rast tani janë të informuara të gjitha organet e relevante të Republikës së Kosovës.

Vlenë të ceket se edhe me datën 13.11.2017 rreth orës 11:35 dy policë hetues të krimeve të renda ne Prishtin kanë poseduar afërsisht informata te ngjajshme dhe kanë hetuar se dikush po ashtu nga Shqipëria janë duke përgatitur një atentat kundër vëllaut tonë Ganiut.

Policia në Drenas e ka pyetur vëllaun tonë se mos rastësisht ka pasur ndonjë kërcënim direkt?

Ganiu iu ka përgjiigjur se nuk ka pasur asnjëherë kërcënime direkte sepse kërcënimet direkte përpos që i ndajmë me policin u kthejm në formën e njejtë duke e mbrojtur gjithëherë vetën me aq fuqi sa kemi.

Vëllai ynë Gani Geci ka dhënë një deklaratë në Stacioni Policor në Drenas dhe nën përcjelljen e Policisë është kthyer në Skënderaj.

Ne shpresojmë se Policia e Republikës së Kosovës dhe të gjitha organet tjera relevante do ta trajtojnë me seriozitetin më të madh këtë rast.

P.S.
Le ta dinë te gjithe ata që mundohen të frikësojnë vëllaun tonë dhe neve si familje se ne do ta mbrojmë vetën tonë me të gjitha mjetet që disponojm.

Çdo informat qe kemi do ta ndajm bashkë me Policinë e Kosovës .

Ne kemi ngritur nivelin e Sigurisë për vëllaun tonë dhe familjen tonë
dhe pasojat per shtytësit ,mbështetësit financiar apo politikë te këtyre kriminelve do të jenë të paparashikueshme qoftë me ligjet e Republikës së Kosovës, qoftë edhe me Kanunin për ata që nuk i respektojnë ligjet .

Ramush Haradinaj tregon se pse lahet me ujë të ftoftë në mëngjez (VIDEO)

i gjithmonë, duke mos hezituar që të jetë i drejtpërdrejtë në intervista televizive, Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i është përgjigjur me humor pyetjeve që kanë bërë prezantuesit e emisionit #Gjesi, i cili filloi transmetimin nga hëna e 18 marsit në televizionin 7.

Burimet kanë bërë të ditur se Haradinaj preferon që çdo herë të bëjë dush me ujë të ftohtë, e ai me humor tregon se gjërat kanë ndryshuar me kalimin e viteve.

Haradinaj, përveç kësaj ka folur edhe shumëçka tjetër, derisa për

Mahmut Ferati e Shaqir Cervadiku publikojnë duetin “Vokrri n’zemrat tona” (VIDEO)

Dy këngëtarët e muzikës popullore Mahmut Ferati e Shaqir Cervadiku kanë bashkuar forcat për të realizuar një këngë të përbashkët.

Ata i kanë bërë një dedikim legjendës së futbollit kosovar, Fadil Vokrri.

Projekti muzikor i realizuar dhe me videoklip mbanë titullin “Vokrri n’zemrat tona”, ndërsa është gjiruar në stadionin e kryeqytetit që mbanë pikërisht emrin e legjendës, por dhe pamje të tij gjatë paraqitjeve televizive.