Bëhet baba në moshën 92-vjeçare

Gruaja e një palestinezi 92-vjeçar ka sjellur në jetë një vajzë. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Khalil, në Bregun Perëndimor. Mahmoud-al Adam e ka quajtur vajzën Tamara dhe është shprehur se është shumë i lumtur me dhuratën e Perëndisë. “Unë tani kam tetë vajza dhe pesë djem. Kjo ishte befasi për ne, por ky është vullneti i Perëndisë”, ka thënë Adam. Nëna e Tamarës, Abeer është tronditur kur ka kuptuar se është në pritje të një fëmije dhe ajo nuk e ka pritur se një gjë e tillë do të ndodhë. Abeer është mbi 42 vjeç dhe është shurdh-memece. Ajo është martuar me Ademin para disa vitesh, pasi ai kishte humbur gruan e parë. Mjekët e fertilitetit kanë theksuar se pjellshmëria mund të dëmtohet nëse preket nga disa sëmundje, si diabeti, sheqeri në gjak, sëmundjet e zemrës e të tjera. Por, Adami ka rezoltuar në shëndet të mirë dhe dieta e shëndoshë kanë luajtur rol të madh të ai edhe në këtë moshë. Adam ka konfirmuar se ai ushqehet me fruta dhe kryesisht me gjëra natyrale dhe se gjatë ditës merret me aktivitete të ndryshme

Ibrahim Tatlisesit e humb nënën, e dhimbshme si e qan pranë va rrit

Ibrahim Tatlisesit e humb nënën, e dhimbshme si e qan pranë varrit

Ibrahim Tatlises është ikona e muzikës turke.

Këngët e tij janë dëgjuar për vite me radhë nga publiku turk dhe ai i huaj.

Ibrahim Tatlises është ikona e muzikës turke.

Këngët e tij janë dëgjuar për vite me radhë nga publiku turk dhe ai i huaj.

Ai para pak ditëve humbi nënën dhe duket se ende nuk po e përballon humbjen e tij.

Ai këndoi edhe këngë për të e që i bëri me lot shumë dëgjues të muzikës së tij.

Jojo Babie nuk përton, me mëngjes linjat ekspozon

Jojo Babie nuk përton, me mëngjes linjat ekspozon

Jojo Babie ka linja ‘bombastike’ e të cilat nuk i fsheh asnjëherë.

Ajo në çdo postim që bënë në ‘Instagram’ kujdeset që ti ekspozoj format e saj impresive, shkruan Indeksonline.


Edhe në një fotografi të publikuar së fundi, Jojo ka ardhur e ‘nxehtë’ dhe tejet seksi vetëm në të brendshme.

Sigurisht edhe këtë herë ajo arriti të rrëmbej vëmendjen derisa dukej në formë të mrekullueshme./Indeksonline/

A e mbani në mend voglushin me emrin Omran në vitin 2016? Kështu duket ai sot.

A e mbani në mend voglushin me emrin Omran në vitin 2016? Kështu duket ai sot.

Imazhi i pesëvjeçarit sirian Omran Daqneesh nga Aleppo është bërë së fundmi simbol i vuajtjeve të fëmijëve në luftën e Sirisë. Së bashku me motrën e tij ai, pas një sulmi ajror ishte fotografuar në një ambulancë.

Ai ishte shumë i qetë, sa që të gjithë i kishte befasuar, pavarësisht se fytyra e tij ishte mbuluar me pluhur dhe gjak.

Por siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, shqetësimi i madh për Omran nuk duhet të errësojë faktin se çdo ditë ekzistojnë “dhjetëra Omran”.

Dhe për të “argumentuar” këtë janë publikuar fotografitë e 15 siria nëve të vegjël, shumica e të cilëve në gjendje të rëndë.

Dy vjeçari i mbijeton terrorit në Zelandë pasi babai e mbuloi me trupin e tij (FOTO)

Zulfirman Syah ishte në Qendrën Islamike të Linwoodit me djalin e tij Averroesin. Ai u hodh para djalit të tij dy vjeçar dhe e mbuloi me trupin e tij nga plumbat që shkrepeshin gjithandej.

Shtatë njerëz ishin vrarë në atë qendër islamike nga terroristi Tarrant pasi kishte vrarë 42 të tjerë në xhaminë Al Noor, përkthen Periskopi.

Trimi Zulfirman ishte goditur disa herë në trupin e tij duke mbrojtur të birin me trupin e tij, e i cili pësoi vetëm lëndime të vogla. Por atij tash i duhet t’i nënshtrohet operacionit edhe pse lajmi i mirë është që shpëtoi po ashtu nga vdekja.

Fotografitë që dolën pas tragjedisë shohin se si babai po mbronte të birin me emrin e dijetarit të lashtë, Averroes, derisa po qëndronte i shtrirë për tokë.

Gruaja e tij ka thënë se edhe i burri edhe i biri i kanë shpëtuar, dhe se të dy ishin të gëzuar derisa po kuroheshin.

“Ndahet nga jeta” presidenti Vladimir Putin, befasia po ndodh në Rusi!?

Një gjykatë në Rusi ka ka marrë shqiptimin me 28 ditë heqje lirie një person, i cili në mënyrë simbolike i bëri va.rrin Presidentit Vladimir Putin.

Aktivisti, Karim Yamadayev është dë…nuar të martën në qytetin Naberezhnye Chelny, për shkelje të vazhdueshme të ligjit, duke krijuar ngjarje të tilla publike.

Ai ka thënë se po protestonte kundër një projektligji mbi “sovranitetin e internetit”, duke thënë se kjo kë.rcënonte lirinë e fjalës, raporton BBC.

Të mërkurën Rusia ka miratuar dy projektligje që ndëshkojnë mosrespektimin e autoriteteve dhe shpërndarjen e lajmeve të rreme.

Në ndalimin e parë përfshihet “mosrespektimi” i shtetit, zyrtarëve dhe shoqërisë ruse dhe përsëritja e këtyre veprave mund t’i shqiptohen 15 ditë heqje lirie.

Projektligji i dytë ndalon shpërndarjen e “informacioneve të rreme që lidhen ne interesin publik”./oranews

Shqiptari rrëfen momentin kur aeroplani i linjës Stamboll-New York humbi ekuilibrin

Momente paniku dhe frike kanë përjetuar pasagjerët e aeroplanit të kompanisë turke ‘Turkish Airlines”.

Mësohet se aeroplani i linjës Stamboll-New York ka hyrë në masa ajrore të forta dhe ka humbur ekuilibrin.

Mediat turke raportojnë se aeroplani i nisur nga Stambolli në momentin që ka hyrë në fushën ajrore të SHBA-së është futur në masa të forta ajrore dhe për pasojë ka ndikuar në ekuilibrin e avionit.

Pas kësaj u shkaktua panik te pasagjerët dhe 28 prej tuye morën plagë të lehta.

Ndër ta ishte edhe një shqiptar, Sead Nikaj, i cili u shpreh për gazetën amerikane ‘New-York Times’ se pas kësaj që pa me sytë e tij nuk do të hip më në avion.

“Po kthehesha nga Shqipëria dhe 40 minuta para uljes në New York u përplasëm me rryma ajrore. Pas një periudhe qetësie sërish u përplasëm me një rrymë më të fortë. Njerzit filluan të bërtasin dhe të luteshin për jetën. Kurrë më parë nuk kisha përjetuar një gjë të tillë”, tha ai, raportojnë mediat.

E megjithatë të gjithë të lënduarit janë jashtë rrezikut për jetën dhe vetëm disa prej tyre kanë thyerje të kockave.

Flet burri i martuar me dy gra tregon per jeten e lumtur

Kjo familje aspak e zakontë përbëhet nga 7 anëtarë dhe pritet që të shtohet edhe më një fëmijë tjetër.

Themi e pazakontë për kulturën tonë pasi ky djalosh ka dy gra njera ka 33 vjeç dhe tjetra ka 34 vjeç, pra është një familje.

Ata prej vitesh ndajnë të njëjtin shtrat në shtëpinë e tyre në dhe skan keqkuptime as mos pajtime diqka qe rrall ose hiq mundet me ndodh.

Fillimisht ishte martuar me te paren grua me të cilën ka 4 djem.

Por më pas ai ftoi, sigurisht me miratimin e gruas dhe ish të dashurën e tij që të jetojë në të njëjtën shtëpi me ta.

Kjo ide u pëlqye shumë nga të tre dhe ata janë shumë të lumtur bashkë.

Madje tashmë L. është shtatëzanë dhe do të sjellë në jetë djalin e pëstë për ta.

Deputeti slloven denoncon veten për vjedhje të një sandviçi dhe jep dorëheqje

Ky mund të jetë një shembull për tu ndjekur nga politikanet.

Deputeti i i Kuvendit të Sllovenisë ka dhënë dorëheqje nga ky post vetëm pak orë pasi u ka treguar kolegëve të vet pa fshehur gjë se kishte realizuar “një eksperiment shoqëror”, duke shmangur arkën e shitore aty afër ndërtesës së Parlamentit, ku kishte marrë një sandviç.

Ai tha se po e denonconte vetveten publikisht meqë në shitoren aty afër kishte “përvetësuar një sandviç” dhe i pavërejtur kishte shmangur arkën, trasnemtton FishMedia.info.

“Prita disa minuta, por atje në pult ata po bisedonin, ndërsa mua askush nuk ma vari kujdesin. Për këtë shkak unë dola pa paguar.

Dhe askush nuk më ndoqi ndonëse ka aq shumë videokamera për mbikëqyrje”, ka thënë Krajçiç, që është doktor i pylltarisë dhe docent në Universitetin e Lubjanës.

Kolegët në Këshillin parlamentar kishin kujtuar se ishte fjala për ndonjë barcoletë të pakripë.

Kujdes Shqiptar Femra Ruse të bukura Spiune, janë nëpër institucione shtetrore (Fakte)

Shërbimet e fshehta në radhët e tyre kanë shumë femra. Përveç punës për interes nacional, ato duhet të jenë të shkathëta dhe të mençura. Mirëpo, rusët e kanë edhe një kriter: agjentet e tyre sekrete duhet të jenë edhe të bukura.

Në Kosovë janë shënuar disa raste kur shtetaset ruse frekuentojnë me qëllime spiunazhi. Para disa ditësh në media u raportua se një zyrtare e lartë e UNMIK-ut, e quajtur Jana Minochkina u zu duke vjedhur në një dyqan në qendër të Prishtinës. Mirëpo, të dhënat e institucioneve të sigurisë thanë se ajo ka shumë të ngjarë të jetë agjente e shërbimeve sekrete ruse. Kurse, rasti i fundit është ai i Julia Genadievna Luchevnikovas, rasti i së cilës u raportua nga vet qytetarët se ishte parë duke fotografuar objekte të institucioneve të Republikës së Kosovës. Në të dy rastet, veprimet e ruseve, si i Jana Minochkinas, ashtu edhe Julia Luchevnikovas janë me bazë dyshimi për veprimtari spiunazhi.Burimi i RTK-së (Ekspert i sigurisë) i cili deshi të mbetej anonim, thotë se vitin e fundit është intensifikuar dhe ashpërsuar veprimtaria e shërbimeve të inteligjencës së Federatës së Rusisë në Kosovë. “Duke marrë parasysh që pas dështimit të Rusisë që ta parandalojë anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, pastaj pas dështimit të pengimit të marrëveshjes ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështjen e emrit, kanë mbetur vetëm Kosova dhe Serbia terren i përshtatshëm për agjenturën ruse. Është e vërtetë që në Kosovë janë shënuar disa raste që janë raportuar si veprimtari e spiunazhit dhe kjo është e rrezikshme. Rasti i këtyre femrave është shqetësues. Këto dyja janë evidentuar, por duhet ta marrim parasysh se sa të tjera si këto nuk janë evidentuar” – ka thënë ky burim.Sipas të dhënave, shtetasja ruse Julia Luchevnikova, është ndaluar nga Policia e Kosovës në Prishtinë, porse ka refuzuar të përgjigjet ndaj autoriteteve. Madje, sipas këtyre të dhënave, Julia Luchevnikova nuk ka pasur me vete asnjë bagazh, përveç disa dokumenteve që sipas ekspertëve të sigurisë shërbejnë për ta maskuar veprimtarinë e saj. “Është e çuditshme se si një rast si ky, vjen me makinë nga Rusia pa asnjë rrobë tjetër me vete, pa bagazh – pa kofera. Asaj i janë zënë vetëm dokumentet që gjoja punon në Postën e Rusisë, mirëpo gjatë bastisjes së veturës i janë gjetur edhe disa dokumente të tjera që gjithashtu i kanë shërbyer për të dëshmuar se gjoja punon në një gjykatë në Moskë. Kjo quhet maskim i veprimtarisë së spiunazhit apo zbulimit. Kurse, një dëshmi më shumë për këtë dyshim është edhe fakti se ajo ka fotografuar objekte të rëndësisë së veçantë”, ka thënë burimi i RTK-së.

Redaksia ka mësuar se Luchevnikova me vete kishte një numër të madh të kartelave bankare. Asaj i është shqiptuar gjoba në shumën prej 250 euro për veprën e saj, mirëpo, pasi që nuk ka pasur para të gatshme me vete, i është kërkuar t’i nxjerr nga bankomati. Mirëpo, e njëjta nuk kishte pranuar assesi që ta vendoste kartelën e saj në bankomatet e Kosovës, duke u frikësuar për për zbulimin e transaksioneve eventuale që janë realizuar përmes këtyre llogarive bankare.Spiunet ruse karakterizohen se janë të bukura, në mënyrë që të pranohen më lehtë në shoqërinë e infiltruar. Rasti i Jana Minochkinës, e cila ka një rrjet të gjerë të bashkëpunëtorëve shqiptarë në Kosovë dhe Shqipëri, është ilustrimi më i mirë për këtë. Jana Minochkina është e martuar për shtetasin e Republikës së Shqipërisë L.B. dhe vepron ende në Kosovë. “Zakonisht agjentet sekrete kanë aftësi të veçanta që të përfshihen në shoqëri. Varësisht nga detyra që kanë, por disa duan që vetëm të marrin të dhëna, si rasti i Julias që ka fotografuar objektet e rëndësisë së veçantë, kurse disa kanë detyrë që ta shtrijnë influencën duke u paraqitur të rëndësishme, duke i ndihmuar komunitetit, porse në esencë qëllimi është spiunazhi. Kurse, pamja e tyre e jashtme, paraqitja e dinjitetshme dhe bukuria janë vetëm karrem për të ardhur më shpejtë tek informacioni me interes”, ka thënë burimi i RTK-së.Rusët dhe serbët janë bashkëpunëtorët më të mirë në fushën e shërbime sekrete. Në mes të muajit të kaluar, një oficer i shërbimit ushtarak të inteligjencës, i njohur si ADIV, u akuzua se po punonte për rusët. Sipas informacioneve të sigurta belgu u zu duke i dhënë informacion të klasifikuar një qytetarje serbe, e cila po punonte për shërbimet ruse. Belgu Clement Vandeborre ishte shef i kundërspiunazhit në shërbimin belg.