April 24, 2024
Tirana, Albania
Kulturë

Zelensky i gëzohet çmimit të parë Oscar

Presidenti Volodymyr Zelensky përshëndeti çmimin e parë Oscar të Ukrainës i cili u fitua përmes dokumentarit “20 Days In Mariupol”, që rrëfen rrethimin brutal të qytetit port nga trupat ruse.

Filmi “tregon të vërtetën rreth terrorizmit rus”, tha Zelensky.

Dokumentari jep një dëshmi të rrallë të vuajtjeve të banorëve të Mariupolit ndërsa qyteti i tyre po shkatërrohet.

Në momentin e marrjes së çmimit për filmin dokumentar më të mirë, regjisori Mstyslav Chernov tha se ishte “i nderuar” që ishte fituesi i parë i Oscar-it në Ukrainë.

“Ndoshta do të isha regjisori i parë në këtë skenë që do të thotë se do të doja të mos e kisha bërë kurrë këtë film,” tha ai në fjalimin e tij në Los Angeles.

Chernov iu bëri thirrje të pranishmëve që të sigurohen që historia të rregullohet dhe që e vërteta të mbizotërojë pasi njerëzit e Mariupolit dhe ata që kanë dhënë jetën e tyre nuk do të harrohen kurrë.

Drejtori e përfundoi fjalën e tij duke thënë “Slava Ukraini!” (Lavdi Ukrainës!), një thirrje që tani po përdoret nga miliona ukrainas në vend dhe në mbarë botën.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image