April 18, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Të gjitha armët e Koresë së Veriut me kapacitete bërthamore, testohet raketa e re

Koreja e Veriut bëri me dije se ka testuar me sukses një raketë të re balistike me rreze të mesme veprimi me një kokë lufte hipersonike.

Testi i fundit rikthen kujtesën në të gjitha vendet e Perëndimit se të gjitha raketat e zhvilluara nga Peniani tani janë të afta për të mbajtur dhe armë bërthamore.

Lajmi është bërë i ditur nga agjencia koreano-jugore Yonhap, e cila konfirmoi se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un e ndoqi nga afër testimin e raketës Hwasong-16.

Në fakt, ushtria e Koresë së Jugut deklaroi se kishte zbuluar lëshimin e një rakete balistike hipersonike nga rajoni i Phenianit. Raketa fluturoi rreth 600 kilometra përpara se të binte në Detin Lindor.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image