June 5, 2024
Bota

Protestuesit mbushin sërish rrugët e qyteteve izraelite: Netanyahu është i rrezikshëm për Izraelin

Protestuesit kanë mbushur sërish rrugët e Tel Avivit, Cezaresë dhe Haifës të shtunën, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe zgjedhje të parakohshme.

Demonstruesit kërkuan gjithashtu lirimin e të gjithë pengjeve izraelitë të mbajtur në Gaza përpara shenjës gjashtëmujore të armiqësive.

Shumë njerëz valëvitën flamuj izraelitë dhe mbanin tabela me imazhet e pengjeve, duke i bërë thirrje qeverisë t’i sillte ata të gjallë në shtëpi. Në Tel Aviv, protestuesit u dëgjuan duke brohoritur:

“Ne nuk kemi frikë; ju e shkatërruat vendin dhe ne do ta rregullojmë. Ne duam që ata (pengët) të kthehen të gjallë dhe jo në arkivole.”

Protestuesit e tjerë u panë duke mbajtur flamuj dhe pankarta, me njërin ku shkruhej, “Qeveria që shkatërroi vendin dhe copëtoi kombin”.

Një tjetër pankartë bënte thirrje për ndarjen e fesë dhe shtetit, dhe njëra thoshte se “Netanyahu është i rrezikshëm për Izraelin”. Protestuesit në Haifa e quajtën qeverinë një dështim, duke thënë se Netanyahu është fajtor për këtë.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image