May 23, 2024
Tirana, Albania
Sport

Përfundon pritja 40-vjeçare e Bilbaos, fiton Kupën e Mbretit!

Athletic Bilbao i dha fund pritjes 40-vjeçare për të fituar Kupën e Mbretit, pasi mundi Mallorca 4-2 me penallti në finale. Dani Rodriguez i dha Mallorca-s epërsinë në minutën e 21-të.

Nico Williams ishte pika e vetme e ndritshme e Athletic Bilbaos në pjesën e parë, duke shënuar një gol të anuluar dhe gjithashtu duke goditur rrjetën anësore, ndërkohë me fillimin e pjesës së dytë gjithçka barazpeshohet falë golit të Oihan Sancet.

Mbrojtja e vendosur e Mallorca-s e mbajti Athletic Bilbaon të mos shënonte sërish dhe e zvarriti lojën fillimisht në kohën shtesë dhe më pas në penallti, por rezistenca e tyre përfundimisht ishte e kotë.

Baskët shënuan të katër penalltitë e tyre, me Alex Berenguer që i dha goditjen vendimtare, ndërsa portieri i tyre Julen Agirrezabala priti një dhe pa një tjetër të humbet.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image