May 27, 2024
Bota Lajmi i fundit

Aleancë sigurie kundër NATO? Rusia dhe Kina: Do t’i kundërvihemi hegjemonisë amerikane

Rusia dhe Kina u dakordësuan të thellojnë bashkëpunimin në fushën e sigurisë në Europë dhe Azi, për t’iu kundërvënë përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara për të imponuar vullnetin e tyre në rajon.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov, pas bisedimeve të zhvilluara me homologun e tij në Pekin, të martën. Pekini dhe Moska shpallën një partneritet “pa kufij” në shkurt të vitit 2022, kur Presidenti Vladimir Putin vizitoi Kinën, pak ditë pas nisjes së luftës në Ukrainë.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image