May 13, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Izraeli përdor për herë të parë “Kupolën e Hekurt” të deteve

Ushtria izraelite njoftoi në orët e para të mëngjesit se kishte përdorur, për herë të parë, sistemin e ri të mbrojtjes ajrore “C-Dome”. Versioni detar i mburojës antiraketore “Iron Dome”, u vu në punë për të goditur një objekt ajror të dyshimtë që kishte shkelur hapësirën ajrore.

Të hënën mbrëma, ushtria izraelite foli për një alarm në sektorin e Eilat, një qytet në skajin jugor, i cili kishte qenë në shkurt objektivi i raketave balistike të rebelëve jemenas Houthi, aleatët e lëvizjes islamike palestineze Hamas.

Pasi u dëgjuan sirenat në rajonin Eilat për shkak të ndërhyrjes së një sistemi ajror armik, forcat detare zbuluan një objektiv të dyshimtë ajror që kalonte mbi territorin izraelit. Objektivi u kap me sukses nga sistemi i mbrojtjes detare C-Dome”, tha IDF.

E pyetur për këtë nga AFP, ushtria izraelite nuk specifikoi nëse sistemi ajror “i dyshimtë”, ishte një dron apo një raketë, megjithatë konfirmoi se ishte “përdorimi i parë operacional i C-Dome”.

Ky sistem i mbrojtjes raketore është versioni detar i sistemit Iron Dome, i cili është përdorur për më shumë se një dekadë, veçanërisht për të kapur raketat e Hamasit dhe Xhihadit Islamik Palestinez të lëshuara nga Rripi i Gazës.

C-Dome është instaluar në korvetat izraelite të klasit Saar-6, të ndërtuara në Gjermani dhe tashmë u testua plotësisht. Ushtria izraelite ka investuar në këtë teknologji, vitet e fundit, për të mbrojtur veçanërisht fushat e mëdha të gazit në Mesdhe.

Izraeli, vitet e fundit, ka filluar të shfrytëzojë fushat në det të hapur Tamar dhe Leviathan, me shpresën për të fituar pavarësinë e energjisë dhe fillimin e eksporteve të gazit në Lindjen e Mesme dhe Evropë.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image