May 27, 2024
Bota Lajmi i fundit

3-vjeçarja torturohet për vdekje gjatë “ekzorcizmit” nga prindërit, fjalët e fundit që i tha të ëmës

Trevjeçarja Areli Naomi Proctor jetoi makthe para se të jepte frymën e fundit në një kishë në Kaliforni , gjatë një “ekzorcizmi” ku morën pjesë nëna e saj dhe të afërm të tjerë.

Dokumentet e reja të gjykatës të publikuara së fundmi hedhin dritë mbi aspektet rrëqethëse të rastit të vdekjes së vajzës trevjeçare, e cila u gjet e vdekur në altarin e Kishës së Apostujve dhe Profetëve në qendër të qytetit San Jose, më 24 shtator 2021.

Trupi i vogël i Arelit ishte plot me plagë që nëna, xhaxhai dhe gjyshi i saj i kishin shkaktuar gjatë një ceremonie që ata thanë se do të “eksorcidonin demonin që e pushtoi”. “Gjatë sulmit të vazhdueshëm, Areli po rezistonte dhe po përpiqej të largohej nga dhunuesit e saj. Viktima vazhdoi të thoshte ‘jo’,” shkroi ndihmësprokurorja e qarkut Rebecca Ëise në memorandumin e saj prej 50 faqesh, sipas New York Post . “Për rreth 20 orë, ajo luftoi për jetën ndërsa tre të rritur të besuar e mbanin fort nga qafa” , shton ajo.

Nëna e fëmijës, Claudia Hernandez , vëllai i saj Rene “Aaron” Hernandez Santos dhe babai i tyre, Reve ndodhen në burg, ku në 10 maj pritet të vendoset për fatin e tyre.

Kur policia mbërriti në kishë më 24 shtator 2021 dhe e pyeti Klaudian se çfarë ndodhi me vajzën e saj, 25-vjeçarja në atë kohë u tha atyre se Areli kishte qëndruar zgjuar gjithë natën një natë më parë, duke bërtitur dhe duke qarë. “Sytë e saj ishin ndryshe, nuk ishte vetvetja” u tha nëna e re oficerëve, sipas dokumenteve të gjykatës. “Ajo që besoj, sepse shkoj në kishë, është se ajo ishte e pushtuar”, shtoi 25-vjeçarja. Claudia tha se ajo u përpoq të fuste gishtat në gojë të së bijës për të shkaktuar të vjella, por e vogla e kafshoi.

Rreth orës 7 të mëngjesit, 25-vjeçarja dhe vëllai i saj e çuan tre vjeçaren në Kishën e Apostujve dhe Profetëve – ku shërbeu babai i tyre pastor – për t’u lutur. Prifti takoi fëmijët dhe mbesën e tij në kishë në orën 12:20 dhe së bashku filluan ceremoninë që do të largonte entitetin demon.

Të tre e mbajtën vajzën e vogël në mënyrë që ajo të notonte mbi dyshemenë e tempullit dhe u përpoqën të shkaktonin të vjella duke e kapur në fyt. Claudia i tha policisë se vajza e vogël i tha asaj se “e donte” gjatë lutjes, por ajo beson se brenda saj kishte një frymë të ligë.
Sipas mjekut mjekësor, i cili më vonë ekzaminoi trupin, shkaku i vdekjes së Arelit ishte “asfiksia mekanike” e shkaktuar nga diçka që ju mbulonte fytyrën ose gjoksin dhe ju pengonte të merrnit frymë. Si pasojë e kësaj mbytjeje, vogëlushja ka pasur inflamacion në tru, gjak në mushkëri, plagë në qafë dhe plagë në brendësi të gojës.

Shikoni një video të postuar në rrjetet sociale nga nëna e Arelit, pas vdekjes së fëmijës dhe para arrestimit të saj: Kur policia e pyeti Klaudian nëse ndihej përgjegjëse për vdekjen e vajzës së saj, ajo pranoi se “në një farë kuptimi” po. 25-vjeçarja kontaktoi vetë policinë në tetor 2021 dhe i tha një oficeri se, për rreth 3 javë para vdekjes së fëmijës, ajo vetë “fliste çdo ditë” me Zotin. Gjatë asaj kohe, Klaudia pohoi se lutej vazhdimisht për Arelin, por Zoti e paralajmëroi se do ta merrte tek ai, sepse ajo nuk ishte menduar të bëhej nënë dhe dështoi.