May 13, 2024
Tirana, Albania
Lifestyle

Trendi i “Oatzempic” bën xhiron e rrjetit, çfarë është kjo pije dhe sa efekt ka në humbjen e peshës?

Bota e rrjeteve sociale rregullisht nxjerr tendenca apo trende të reja në të gjitha fushat e kujdesit dhe vetë-përmirësimit. Në këtë kuadër, pak kohë më parë u shfaq në platformën e njohur TikTok trendi i “Oatzempic”, një pije që premton humbje të shpejtë në peshë në një periudhë të shkurtër kohe.

Receta është e thjeshtë: Përzieni gjysmë gote tërshërë të papërpunuar, një filxhan ujë dhe gjysmën e lëngut të një lime ose limoni. Kjo përzierje është e ngjashme me ‘jugo de avena’, një element kryesor në shumë dieta të Amerikës Latine, e bërë tradicionalisht me tërshërë, qumësht, sheqer, lëng limoni dhe kanellë.

Mbështetësit e pijes, në fakt, pretendojnë se mund të arrini një humbje deri në 18 kilogramë në vetëm dy muaj. Por a funksionon vërtet kjo pije?

Sipas dietologes Shyla Cadogan, efektiviteti i pijes qëndron kryesisht në përmbajtjen e lartë të fibrave, një lëndë ushqyese e njohur për aftësinë e saj për të ofruar një ndjenjë të ngopjes, duke reduktuar oreksin dhe për rrjedhojë edhe mbingrënien. Në të njëjtën kohë, fibra nxit lëvizjet e rregullta të zorrëve.

Ekspertja kujton, megjithatë, se ju mund të siguroni marrjen e duhur të fibrave nga ushqime të ndryshme, kështu që pirja e Oatzempic nuk konsiderohet e nevojshme. Siç rezulton, disa nga njerëzit që kanë provuar trendin po zëvendësojnë vaktet me këtë pije, e cila, sipas Dr. Cadogan, rekomandon një afat të gjatë të paqëndrueshëm dhe potencialisht jo të shëndetshëm.

Kufizimi ekstrem i kalorive fillimisht mund të çojë në humbje peshe, por kjo peshë ka më shumë gjasa të rifitohet pas një periudhe kohore. Përveç kësaj, një pjesë e kësaj humbje peshe është fiktive, pasi është për shkak të humbjes së lëngjeve ose masës muskulore, gjë që nuk është qëllimi.

Nutricionistja arrin në përfundimin se “Oatzempic” mund të ofrojë disa përfitime afatshkurtra, por nuk është zgjidhja ideale për humbjen e peshës. Një dietë e ekuilibruar, aktiviteti i rregullt fizik dhe ndryshimet e qëndrueshme të stilit të jetesës mbeten themelet e menaxhimit të shëndetshëm të peshës.