May 27, 2024
Bota Lajmi i fundit

“Jemi të përgatitur për çdo skenar!”- Zëdhënësi i ushtrisë izraelite në deklaratë pas sulmit nga Irani. Mbyllet hapësira ajrore!

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite, kundëradmirali Daniel Hagari ka dalë në një konferencë për shtyp pas nisjes së sulmeve nga Irani, ku thotë se Izraeli është “mirë i përgatitur” për sulmin.

“Ne jemi përgatitur për skenarë të ndryshëm paraprakisht. Për të kapur këto lëshime, ne kemi qarqet e mbrojtjes si nga marina ashtu edhe nga forcat ajrore në disa shtresa,” shton ai.

Ai shpjegon se dronët ende nuk kanë mbërritur dhe sirenat do të tingëllojnë nëse ndonjë zonë është nën kërcënim.

“Ne do të përpiqemi t’i pengojmë ata të arrijnë territorin izraelit, kjo është detyra jonë,” thotë ai.

“Nëse ata hyjnë në hapësirën ajrore izraelite, atëherë do të dëgjoni sirena dhe alarme kudo që të hyjnë këto kërcënime dhe ne do t’i përgjojmë.”

Hapësira ajrore e Izraelit do të mbyllet për të gjitha fluturimet përpara sulmit të afërt me dron iranian, kanë thënë autoritetet e aviacionit të vendit.

Vjen pasi mediat izraelite raportojnë se dronët pritet të mbërrijnë në orën 2 të mëngjesit me kohën lokale (01:00 të mëngjesit me kohën e Shqipërisë).

Iraku ka njoftuar gjithashtu se do të mbyllë hapësirën e tij ajrore dhe do të pezullojë të gjithë trafikun ajror.