May 27, 2024
Kosova Lajmi i fundit

Policia e Kosovës arreston serbin, reagon menjëherë Lista Serbe

Policia e Kosovës arrestoi në pikën kufitare të Bërnjakut një shtetas serbe për “shkelje të rendit kushtetues”.

Përmes një postimi në Facebook, Lista Serbe e cilësoi si ‘akt terrori’ arrestimin e Sreçko Sofronijeviç, duke aluduar për një listë të arrestimesh të përgatitur nga Policia e Kosovës.

“Arrestimi i sotëm i bashkëqytetarit tonë Srecko Sofronijeviç është vazhdim i terrorit të regjimit në Prishtinë mbi popullin tonë”, shkruhet në postimin e Listës Serbe.

Arrestimi i serbit, është bërë në Bërnjak dhe ndaj tij është caktuar masë ndalimi prej 48 orësh. Ai ka qenë në kërkim nga autoritetet e Kosovës, si pjesëmarrës në përplasjet e serbëve kundër aksionit të Policisë së Kosovës në parandalimin e mallrave kontrabandë.