June 19, 2024
Bota Lajmi i fundit

Rrëzohet helikopteri turistik, humbin jetën tre persona

Tre persona kanë humbur jetën pasi një helikopter u rrëzua në Coyoacan të Meksikës. Bëhet e ditur se helikopteri i përkiste kompanisë ‘Let’s Fly’, e cila ofron fluturime turistike dhe transport rreth qytetit.

Sekretariati Federal i Infrastrukturës, Komunikimeve dhe Transportit (SCT) ka raportuar se do të marrë pjesë në hetimin e Agjencisë Federale të Aviacionit Civil (AFAC) për të identifikuar shkakun e rrëzimit të helikopterit.

Edhe zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Meksikës ka hapur një dosje hetimore në lidhje me incidentin, duke u koordinuar me mjekët ligjor dhe ekspertë të ndryshëm si ata të kriminalistikës.

Ndërkohë, Policia Hetimore po punon për lokalizimin dhe analizimin e kamerave që kanë regjistruar ngjarjen, si dhe për marrjen e informacioneve nga dëshmitarët.

SCT ka shprehur keqardhje për vdekjen e ekuipazhit të helikopterit dhe ka raportuar se ai u rrëzua shkaku i një defekti në motor, njoftojnë mediat e huaja.