May 13, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

1-vjeçarja dërgohet pa shenja jete në spital, dyshohet se vogëlushja është abuzuar

Lajmi se një vajzë një vjeçare është sjellë e pajetë mbrëmë në spitalin e Kos është shokues dhe tmerrues. Sipas informacioneve, nëna 24-vjeçare e fëmijës, e cila është e komuniteti rom, ka konstatuar në orën 19:45 të pasdites së djeshme se vajza e saj e mitur kishte humbur ndjenjat.

Më pas ajo u përpoq të ringjallte fëmijën duke bërtitur në të njëjtën kohë për ndihmë. Më pas, banorët e pallatit kanë shkuar në banesë për të ndihmuar. Rreth orës 20:15 nëna e fëmijës ka lajmëruar ambulancën dhe në të njëjtën kohë një tjetër qiramarrës ka ofruar ndihmën e parë. Në orën 20:25 mbërritën ekipet e shpëtimit të EKAV-it, të cilët konstatuan se foshnja nuk merrte frymë dhe vazhduan me reanimimin e tij. Në orën 20:32 foshnja është pritur nga mjekët e Spitalit të Përgjithshëm të Kos, të cilët kanë konstatuar se fëmija nuk merrte frymë. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, foshnja ka ndërruar jetë në orën 20:45.

Mjekët më pas vunë re se foshnja kishte mavijosje dhe gërvishtje në pjesë të ndryshme të trupit dhe gjithashtu gjetën shenja të abuzimit seksual. Mjekët, sipas informacioneve, kanë njoftuar policinë, ku gjatë këqyrjes së trupit kanë konfirmuar edhe atë që kanë raportuar mjekët. Të dy, nëna, e cila është shtatzënë dhe babai i fëmijës u arrestuan. Prindërit kanë raportuar pranë autoriteteve se dëmtimet e foshnjës kanë ardhur ose nga goditjet e vëllait të saj dy-vjeçar, ose nga disa aksidente, ndërsa për gjurmët e abuzimit seksual kanë deklaruar injorancë.

Sot foshnjës fatkeqe do t’i bëhet autopsia për të përcaktuar shkakun e vdekjes së tij. Hetimet paraprake vazhdojnë, ndërsa në banesën e familjes do të kryhet ekspertiza. Policia ka marrë deklarata si nga fqinjët ashtu edhe nga mjekët. Fqinjët që e njohin familjen thonë se babai ishte gjithashtu i përfshirë me çështje të trafikut të drogës, ndërsa thonë se ai dhunonte gruan dhe fëmijët. Prindërit pretendojnë se fëmijës i është mbytur duke u ushqyer me qumësht teksa nëna po e ushqente, por askush nuk e beson këtë version, shkruajnë mediat e huaja.