June 5, 2024
Bota Lajmi i fundit

Qëllohen në kokë tre turistë në Meksikë, trupat gjenden të hedhura në pus

Tre turistë janë gjetur të vdekur në Meksikë, mes tyre dy vëllezër dhe shoku. Sipas raportimeve vëllezërit australianë Jake dhe Callum Robinson, 30 dhe 33 vjeç, dhe shoku i tyre amerikan Jack Carter Rhoad, 30 vjeç, u zhdukën më 27 prill ndërsa ishin në një udhëtim surfing në Ensenada.

Gjithashtu kanë qenë të afërmit e tyre atë që kanë identifikuar trupat e të rinjve. Bëhet me dije se tre turistët janë qëlluar në kokë dhe më pas trupat janë hedhur në pus të thellë katër metra.

Po ashtu shkaku i vrasjes dyshohet se ka qenë rezistenca e tyre në momentin që kanë tentuar t’i vjedhin makinën e tyre. Të rinjtë janë vrarë dhe më pas janë hedhur në pus 6 kilometra larg nga aty, njoftojnë mediat e huaja.

Aty pranë u gjetën tenda të braktisura, një kamionçinë të bardhë të djegur dhe një telefon i lidhur me surfistët e zhdukur. Gjithashtu dy burra dhe një grua janë arrestuar nën dyshimin për përfshirje të drejtpërdrejtë ose të tërthortë në vrasjen e turistëve.