June 19, 2024
Lifestyle

Kudo thirrje kundër tij, Izraeli siguron vendin në finalen e “Eurovision 2024”, reagon Netanyahu

Artistja solo izraelite, Eden Golan, 20-vjeç, dhe kënga e saj “Hurricane” u kualifikuan për në finale e “Eurovision 2024”. Disa thirrje kundër u dëgjuan nga turma para, gjatë dhe pas performancës së Golan.

“Jam shumë i mbingarkuar me emocione. Është me të vërtetë një nder të jesh këtu në skenë duke performuar dhe treguar zërin tonë dhe duke përfaqësuar me krenari”, tha Golan më vonë në konferencën për shtyp, duke shtuar se organizatorët kishin marrë masa paraprake për ta bërë ngjarjen të sigurt për të gjithë.

Organizatorët e Eurovizionit i kanë bërë rezistencë thirrjeve për të përjashtuar Izraelin lidhur me fushatën e tij ushtarake në Gaza, të shkaktuar nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, duke argumentuar se konkursi është një ngjarje jopolitike. Më shumë se 10,000 aktivistë pro-palestinezë, duke përfshirë aktivisten për klimën Greta Thunberg, organizuan një protestë jo të dhunshme në orët para gjysmëfinales duke thirrur “bojkoto Izraelin”.

Qindra artistë në Suedi dhe gjetkë kanë kërkuar që Izraeli të bllokohet nga pjesëmarrja, siç bënë dy ministra të qeverisë belge në fillim të këtij viti. Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), i cili organizon ngjarjen, kërkoi në fillim të këtij viti që Izraeli të ndryshonte tekstet e tij fillestare për të marrë pjesë, duke thënë se ata fillimisht i kishin referuar sulmit të 7 tetorit. Në një deklaratë video të enjten, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu vlerësoi Golanin për pjesëmarrjen e saj.

“Ju jo vetëm që po e merrni pjesë në Eurovizion në një mënyrë krenare dhe shumë mbresëlënëse, por gjithashtu po luftoni me sukses me një valë të shëmtuar antisemitizmi dhe po përfaqësoni shtetin e izraelit me nder të jashtëzakonshëm,” tha Netanyahu.