June 5, 2024
Bota Lajmi i fundit

Putin konfirmon Mishustin për kryeministër, ia paraqet kandidaturën Dumës

Presidenti rus Vladimir Putin ka paraqitur në Dumë rizgjedhjen e Mikhail Mishustin për postin e kryeministrit, njoftoi kryetari i dhomës së ulët të parlamentit rus Vyacheslav Volodin.

Duma “për herë të parë në historinë e Rusisë moderne do të formojë përbërjen e qeverisë: do të miratojë presidentin, zëvendësit e tij dhe ministrat federalë”, shkroi Volodin në kanalin e tij Telegram.

58-vjeçari Mishustin ka udhëhequr qeverinë ruse që nga janari 2020. Sipas ligjit rus, kabineti zyrtarisht dha dorëheqjen pas inaugurimit presidencial më 7 maj dhe ministrat kryejnë detyrat e tyre në baza të përkohshme deri në emërimin e qeverisë së re.

Dy ditë më parë, Vladimir Putin u betua për të pestën herë si president i Rusisë për një mandat të ri 6-vjeçar.