June 5, 2024
Bota Lajmi i fundit

Raketa ruse S-300 mbi Ukrainën! 50 mijë trupa ruse gati të pushtojnë Kharkivin

Afro 50 mijë trupa rusë do të angazhohen për të marrë qytetin ukrainas të Kharkiv atë sumit dhe rajonet për rreth.

Sipas ekspertëve ushtarakë në Kiev, forcat e Moskës po shfrytëzojnë dritaren e mundësisë deri në mbërritjen e armatimeve perëndimore, për të hapur fronte të reja lufte në kufijtë veriorë.

Kreu i Gardës Kombëtare të Ukrainës tha në një prononcim për The Guardian, se forcat ruse kanë depërtuar thellë në mbrojtjen ukrainase si pasojë e mungesës së furnizimeve me armë dhe pamundësisë së Kievit për të grumbulluar rezervistë.

“Ushtarët do të ishin në gjendje të mbronin pozicionet me sukses nëse vendet perëndimore i siguronin Ukrainës municionin e duhur dhe aeroplanët F-16 – plus sistemet kundërajrore që mund të rrëzonin avionët luftarakë rusë. Pa to ne po luftojmë kundër raketave të tyre me këmbësorinë tonë. Është një marrëzi,” u shpreh Volodymyr Cherniak, një kapiten i gardës kombëtare

Forcat ruse kanë siguruar përparim jo pak të rëndësishëm ndërsa luftuan rrugë më rrugë në Robotyne, një qytet i vogël në Zaporizhian perëndimore të.

Në takimin me Presidenten e Parlamentit Europian, lideri i Ukrainës Volodimir Zelenski përsëriti thirrjen për më shumë armë, edhe pse u shpreh optimist se ndihma nuk do të vononte.

“Dorëzimi po bëhet. Sapo të mbërrijnë, ne do të ndalojmë iniciativën e tyre në lindje të vendit. Pa asnjë dyshim, duke shfrytëzuar hapërsinë e dërgimit të ndihmave, ata shtuan numrin e trupave të tyre në veri, në lindje të vendit dhe pa asnjë dyshim, jo vetëm në Donbas, por edhe në rajonin e Kharkiv, qtë jem i sinqertë me ju”.

Rusia ndërmori një valë sulmesh gjatë 24 orëve të fundit duke plagosur dy persona dhe shkatërruar tre shtëpi në Harkiv.

Siç raportohet Moska, po përdor raketat S-300 me rreze të shkurtër veprimi duke shënjestruar banesa dhe shkolla.

Sakaq Ukraina ka sulmuar me dronë disa rafineri nafte në rajonet ruse, por pjesa më e madhe e tyre është hedhur poshtë nga sistemi mbrojtës i Rusisë.