June 19, 2024
Bota Lajmi i fundit

Izraeli bombardon shtëpi në Gaza, dhjetëra viktima mes tyre edhe një gazetar me familjen

Dhjetëra civilë janë vrarë nga sulmet në Gaza, duke përfshirë gazetarin vendas Bahaa Okasha, i cili vdiq së bashku me gruan dhe djalin e tij në një sulm izraelit në shtëpinë e tyre në kampin e refugjatëve Jabalia.

 

Agjencia shtetërore palestineze e lajmeve Wafa raporton se të paktën 10 njerëz u vranë dhe shumë u plagosën, duke përfshirë fëmijë, në një bombardim izraelit të një shtëpie që i përkiste familjes al-Khatib në qytetin az-Zawayda të Gazës qendrore.

 

Avionët luftarakë dhe artileria izraelite kanë goditur gjithashtu zonat qendrore dhe lindore të qytetit jugor të Rafahut, i cili raportohet se tani është i rrethuar nga ushtria izraelite ndërsa një operacion tokësor i shumëpritur po rritet.

 

Viktima u raportuan gjithashtu pas sulmeve izraelite në qytetin e Gazës në veri, duke përfshirë shtëpinë e familjes Siam, e vendosur në zonat e qytetit të vjetër të qytetit.

 

Al Jazeera Arabic ka raportuar gjithashtu tre persona të vrarë dhe një numër të plagosur në lagjet Sabra dhe Zeitoun të qytetit të Gazës.