May 27, 2024
Lajmi i fundit Sport

ZYRTARE/ Përzgjidhen “tulipanët’, dhe De Jong në listën e Koeman për “Euro 2024”

Pikërisht kur ka mbetur edhe një muaj deri në debutimin e skuadrës së Holandës në “Euro 204”, Ronald Koeman ka paraqitur sot listën provizore me 30 lojtarë për turneun, i cili do të zhvillohet nga 14 qershori deri më 14 korrik në Gjermani.

UEFA ka vendosur kufirin e atyre që thirren për ekip për “Euro 2024” në 26 lojtarë, prandaj Koeman, të paktën, duhet të largojë katër nga lista prej 30 lojtarësh që ka komunikuar sot.

Të mërkurën, më 29 maj, sipas Federatës Holandeze, trajneri Koeman do të shpallë listën përfundimtare për Gjermaninë 2024. Afati i fundit i UEFA-s për ta dorëzuar është 7 qershori.

Të inkuadruar në grupin D, ‘tulipanët’ do të përballen me Poloninë më 16 qershor, më 21 me Francën dhe do të përfundojë me Austrinë më 25 qershor.

Pikërisht një nga shokët e skuadrës së Lewandowskit në Barcelonë, Frenkie de Jong, është pjesë e skuadrës, pasi Koeman ka ndihmën e figurës së tij të shkëlqyer, pavarësisht se ai po rikuperohet nga ndrydhja e këmbës së djathtë që ndodhi më 21 prill gjatë ndeshjes klasike të Ligës kundër Real Madrid në ‘Santiago Bernabeu’.

Gjithashtu në listë është Xavi Simons, i cili mund të kthehet në Barcelonë në formë huazimi pas kohës së tij në Leipzig nëse PSG, klubi që ai zotëron, pajtohet me dëshirën e lojtarit të ri për të vazhduar karrierën e tij në klubin e Barçës.

Emra të tjerë të shquar në listen e trajnerit Koeman janë: Daley Blind (Girona), Memphis Depay (Atlético), Ntahan Aké (Manchester City), Denzel Dumfries dhe Stefan de Vrij (Inter), Matthijs de Ligt (Bayern Munich), Jeremy Frimpong (Bayer Leverkusen), Teun Koopmeiners dhe Marten de Roon (Atalanta), Ian Maatsen (Chelsea), Donyell Malen (Borussia Dortmund), Tojjani Reijnmders (Milan), Micky van der Ven (Tottenham), Wout Weghorst (Hoffenheim), Georginio Wijnaldum (Al Ettifaq), Virgil van Dijk, Cody Gakpo dhe Ryan Gravenbercjh (Liverpool).

Pikërisht, risia më e dukshme është prania e Gravenberch pasi Koeman, edhe pse ai është i vetëdijshëm për gjendjen fizike të disa lojtarëve, si Frenkie de Jong, mund të llogarisë në të gjitha figurat e tij.

Nga e hëna e datës 27 maj, skuadra e ‘tulipanëve’ do të përqendrohet me një grup lojtarësh, të cilëve do t’u bashkohen të tjerë që kanë ende angazhime zyrtare garuese me klubet e tyre.

Holanda ka dy ndeshje miqësore të planifikuara para fillimit të fazës finale të Eurokupës: të enjten më 6 qershor kundër Kanadasë dhe të hënën më 10 qershor kundër Islandës. Pas këtij testi të fundit, ‘tulipanët’ do të kalojnë në Wolfsburg, ku do të ngrenë kampin e tyre bazë për turneun.