June 5, 2024
Lifestyle

Ditë zie për të apasionuarit e fitnesit, vdes në moshën 50-vjeçare bodybuilderi i njohur

Bota e bodybuilding duhet të kalojë edhe një herë disa ditë zie. Xisco Serra, një nga bodybuilder më të mirë spanjoll në histori, ka vdekur në moshën 50-vjeçare.

Spanjolli sapo kishte marrë pjesë në kompeticionin vendas, ‘Balear Cup’, vetëm pak ditë më parë, duke qenë edhe pjesë e organizimit të eventit. Nuk janë dhënë shumë detaje për vdekjen e tij, e cila ka ardhur si pasojë e një sëmundjeje stomaku.

Serra garoi në disa kategori bodybuilding gjatë karrierës së tij, duke përfshirë peshën e mesme dhe peshën e rëndë. Ai mori pjesë në më shumë se 90 gara, si kampionati spanjoll dhe disa turne ndërkombëtarë. Ai fitoi trofe të panumërt për një nga vitrinat më të lakmuara në këtë sport.

Ndër pikat kryesore të karrierës së tij është fitorja e medaljes së bronztë në kategorinë e peshave të rënda në kampionatin evropian të bodybuilding IFBB në vitin 2013. Për të gjetur triumfin e tij të fundit, duhet të ktheheni vetëm një vit pas. Në vitin 2023, ai ishte kampion i Hercules Olympia WABBA & New WABBA PRO, të mbajtur në Tenerife.

Krahas arritjeve në gara, Xisco Serra shquhej edhe për përkushtimin e tij ekstrem në botën e fitnesit dhe për praninë e tij në rrjetet sociale, ku ndante njohuritë dhe përvojën e tij me ndjekësit. Ai numëron 28 mijë ndjekës në profilin e tij zyrtar në Instagram.

Xisco Serra tashmë kishte mundur të kapërcejë kancerin në vitin 2016 dhe, vetëm një vit më vonë, peritonitin akut. Ai vendosi të ngrejë palestrën e tij në Son Servera (Majorka) për të vazhduar stërvitjen e ndjekësve të këtij sporti, që i kishte dhënë aq shumë në jetën e tij.

Bota e bodybuilding i thotë lamtumirë një prej legjendave të saj më të mëdha shumë shpejt. Xisco Serra do të mbetet në kujtesën e të gjithë dashamirëve të fitnesit.