July 17, 2024
Aktualitet Bota

Konflikti në Gaza, anëtari i kabinetit të luftës së Netanyahut paraqet projektligjin për zgjedhje të parakohshme

Benny Gantz, një anëtar i kabinetit të luftës të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, ka paraqitur një projektligj që kërkon zgjedhje të parakohshme. Partia e Netanyahut e përshkroi projektligjin si një “kapitullim” ndaj Hamasit.

Projektligji u dorëzua të enjten nga Partia e Unitetit Kombëtar të Izraelit, një bllok i përbërë nga partia e qendrës së djathtë Blu dhe Bardhë, Gantz dhe një numër ligjvënësish të pavarur. Partia tha se Gantz këmbënguli në mbajtjen e zgjedhjeve përpara përvjetorit të parë të sulmit të Hamasit ndaj Izraelit këtë tetor.

 

Partia Likud e Netanyahut ka qenë në pushtet që nga viti 2022, e mbështetur nga gjashtë fraksione të ekstremit të djathtë dhe ultra-ortodoksë, të cilët kanë kërcënuar vazhdimisht se do të tërheqin mbështetjen e tyre nëse Netanyahu u jep palestinezëve ndonjë lëshim, të tillë si lejimi i ndihmës humanitare në Gaza.

Koalicioni i Netanyahut ishte në terren të lëkundur para luftës, megjithatë, me liberalët izraelitë që mbanin protesta pothuajse çdo javë kundër reformave të tij të diskutueshme gjyqësore dhe përfshirjes në skandale të shumta korrupsioni. Sapo filluan luftimet në Gaza, këto shqetësime u mënjanuan dhe kryeministri solli Gantz, rivalin e tij kryesor, në kabinetin e tij të luftës me tre persona.