April 24, 2024
Tirana, Albania
Kosova

Kurti përkujton masakrën në Polac: Serbia vijon të fshehë krimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti përmes një postimi në rrjetet sociale ka përkujtuar masakrën në Polas të Skënderajt, ku në vitin 1998 trupat serbe vranë 78 civilë të pafajshëm dhe 8 luftëtarë të UÇK. Kreu i qeverisë shtoi gjithashtu se pas shumë e shumë masakrave gjatë luftës, problemi i vetëm i Serbisë, që vijon edhe

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Kurti viziton Veriun, revoltohen serbët: Është pushtues, kërkon tensione të reja

Ishte një vizitë e pa lajmëruar ajo që kryeministri i Kosovës Albin Kurti zhvilloi të mërkurën në komunat me shumicë serbe në veri të vendit – Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zveçanin dhe Zubin Potokun.   Qëllimi siç tha ishte të bisedonte me krerët lokalë për përmirësimin e marrëdhënieve me qytetarët, pavarësisht përkatësisë së tyre etnike,

Read More
Kosova

Genocidi serb në Kosovë, Kurti: Po përgatitemi që ta akuzojmë Serbinë për krime lufte

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka deklaruar se po bëhen përgatitjet për të akuzuar Serbinë si shtet përgjegjës për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë. Këto komente, Kurti i bëri gjatë homazheve në nderim të martirëve të familjes Muliqi. Shefi i ekzekutivit të Kosovës i bëri thirrje Prokurorisë së Shtetit që të angazhohet maksimalisht,

Read More