April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Vetëm 95 metër larg, avioni me 147 pasagjerë rrezikon të përplaset me kullën e kontrollit

Një Boeing 737-800 i kompanisë ajrore amerikane “Southwest Airlines” me 153 persona në bord ka rrezikuar të përplaset me kullën e kontrollit të aeroportit LaGuardia në Nju Jork, pasi përfundoi jashtë trajektores së tij gjatë zbritjes. Incidenti ndodhi të shtunën më 23 mars. Avioni me 147 pasagjerë, 2 pilotë dhe 4 stjuardesa u nis nga

Read More
Lifestyle

Avioni më i madh në botë po vjen, synon të zgjidhë krizën energjetike

Bota po përballet me krizën e energjisë dhe zgjidhja shihet te “fermat e erës” – sipërfaqe të mëdha me turbina që do të prodhojnë energji. Por ka një problem. Përbërësit e këtyre turbinave janë shumë të mëdha dhe transporti i tyre kërkon shumë… energji. Zgjidhja, sipas një kompanie në Kolorado të Shteteve të Bashkuara, të

Read More