April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Molotov një sinagoge në Gjermaninë veriore

Persona të panjohur kanë hedhur molotov në një derë të sinagogës në Oldenburg, në veri të Gjermanisë. Incidenti ka ndodhur pasditen e sotme, ndërkohë që bëhet me dije se nuk ka persona të lënduar. Kjo është raportuar nga mediat gjermane, duke cituar një zëdhënës të policisë, i cili nuk ka dhënë detaje të mëtejshme.  

Read More
Bota

Orban i bashkohet “botës serbe”, Dodik e dekoron. Kryeministri hungarez: Ja si ishte jeta si serb

Viktor Orban tashmë ka edhe një tjetër të përbashkët me Vladimir Putinin, por edhe Sllobodan Millosheviçin: dekoratën më të lartë nga Republika Srpska e Bosnje-Hercegovinës. Lideri separatist Milorad Dodik i dorëzoi vetë çmimin nderues kryeministrit të Hungarisë, me këtë të fundit që nxori fjalë dashurie në drejtim të politikanit të sanksionuar nga Amerika.   Kaq

Read More
Bota Lajmi i fundit

Tërmet i fuqishëm në Tajvan, raportohen viktima, dhjetëra ndërtesa të shembura

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 ballë Rihter ka goditur Tajvanin, i cili deri në këto momente raportohet t’iu ketë marrë jetën 7 personave teksa mbi 700 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Sipas Qendrës Sizmiologjike të vendosur në Taipei, lëkundja sizmike mund të cilësohet si një ndër më të fuqishmet në 25 vitet

Read More
Bota

Izraeli “godet” Iranin, vritet komandanti i Gardës Revolucionare në Siri

Avionët luftarakë izraelitë kanë goditur konsullatën iraniane në Siri duke vrarë komandantin e lartë të Gardës Revolucionare të Iranit, Mohammad Reza Zahedi, citon Reuters. Objektivi i sulmit izraelit ishte, sipas televizionit shtetëror iranian, konsullata iraniane në Damask e cila u “shkatërrua plotësisht”. Ambasadori iranian në Siri dhe familja e tij nuk ishin në mesin e

Read More
Kosova Lajmi i fundit

“Të gjejmë zgjidhje të enjten”, Lajçak me mendjen te dinari serb edhe për Pashkë

Ndërmjetësuesi i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, mendjen e ka te dinari serb edhe për Pashkë. Duke uruar këtë festë të shënuar për katolikët, ai flet për takimin e fundit mes kryenegociatorëve Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, në Bruksel, duke theksuar se palët diskutuan për gjetjen e një zgjidhjeje në të mirë të

Read More