April 17, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet Lajmi i fundit

Inerte në rrugë dhe ndërtime pa leje, policia në Dhërmi thirrje operatorëve turistikë: Do përgjigjeni ligjërisht!

Policia e Vlorës ka nisur kontrolle në vijën bregdetare me qëllim parandalimin e krimeve mjedisore, kryesish ndotjes së mjedisit dhe ndërtimeve pa leje në zonën bregdetare. Është konstatuar se shumë operatorë turistikë kanë filluar të bëjnë gati ambientet dhe gjatë punës ka ndotur mjedisin, duke hedhur inerte në rrugë apo në  hapësira publike. Si rezultat

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Goro në burg, “ngrin” trualli në Dhërmi ku po kryhej investimi strategjik

Gjykata e Posaçme ka sekuestruar pjesën tjetër të sipërfaqes së truallit në Dhërmi, regjistrimi i së cilës çoi në paraburgim Jorgo Goron. Pjesa e parë e sipërfaqes ishte sekuestruar në tetor 2023. Me “ngrirjen” edhe të kësaj sipërfaqeje, i gjithë trualli mbi të cilin po kryhej investimi strategjik është nën sekuestro. Prokuroria e Posaçme kundër

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Këlliçi zbardh skemën: SPAK të thellojë grupin e strukturuar kriminal në UKT, të hetohen hotelet në Dhërmi

Anëtari i kryesisë së PD-së Belind Këlliçi denoncoi sërish skemën korruptive të ‘5D Konstruktion’, për të cilën kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në fushatën e 14 majit, i mori në mbrojtje drejtorët e tij. Nga selia blu Këlliçi deklaroi se SPAK duhet të thellojë hetimin për grupin e strukturuar kriminal në UKT, ku ai bëri

Read More