April 17, 2024
Tirana, Albania
Politikë

Berisha: Rama deklaroi se është dakord me çdo fjalë të Veliajt, dëshmi se janë hajdutë të pandarë

Kreu i PD-së, Sali Berisha tha mbrëmjen e sotme se kryebashkiaku Erion Veliaj ka kërcënuar hapur sipas tij me “kodet e mafias”, kryeministrin Edi Rama. Ai tha më pas se kryeministri ju përgjigj në një kohë rekord “kërcënimeve” të Veliajt, duke deklaruar se ishte 100% dakord me çdo fjalë që ai tha. Ish-kryeministri tha se

Read More
Politikë

Rama për opozitën: Na bëjnë gjyqe si në komunizëm

Kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi të gjatë në rrjetet sociale, është shprehur se Partia Socialiste nuk ka ndërmend të ndryshojë qasjen që ka ndaj SPAK-ut. Rama shtoi se opozita bën “gjyqe si ato të komunizmit, duke u përpjekur të fusë të tërë në çdo trastë e thes korrupsioni që hapet nga SPAK-u”.

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Tre drejtorët e bashkisë së Tiranës në burg, Rama: Bashkohem fjalë e presje me deklaratën e Veliajt

Pas reagimit të Erion Veliajt, në lidhje me arrestimet e zyrtarëve të bashkisë, edhe kryeministri Edi Rama, ka mbështetur qëndrimin e kryebashkiakut të Tiranës. Kreu i qeverisë, njëkohësisht kryetar i Partisë Socialiste, thotë se është dakord me qëndrimet e Veliajt e shton se mbështetja e tyre për SPAK-un, nuk është propagandë, por vullnet i hekurt politik.

Read More
Lifestyle

Si sjellja e gabuar e Enzo Ferrarit solli në jetë një konkurrent/ Djali i themeluesit të Lamborghinit tregon gjithçka

 I biri i themeluesit të markës së njohur të makinave, Tonino Lamborghini ka rrëfyer se si të atit që prodhonte traktorë asokohe, i lindi ideja të krijonte një linjë të re me makina. I ftuar në podkastin “Flasim” të kryeministrit, Tonino ka treguar incidentin mes babait të tij Ferruccio Lamborghini dhe pronarit të Ferrarit. Tonino

Read More
Politikë

Bardhi: Mesazhet e Veliajt për Ramën dhe SPAK

Kreu i Grupit të PD-së, Gazment Bardhi ka komentuar deklaratën e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, i cili reagoi publikisht për arrestimin e drejtorëve të Bashkisë me urdhër të SPAK. Bardhi tha se opozita tejkaloi përçarjen e brendshme dhe është e bashkuar, por sipas tij përçarja është edhe më e rëndë në PS. Ai tha

Read More
Politikë

Rama refuzoi Interpelancën, Bardhi kërkesë Nikollës: S’ka tagër kryeministri të mos pranojë!

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi është përplasur me kryeparlamentaren Lindita Nikolla gjatë mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve, pasi kryeministri Edi Rama refuzoi interpelancën urgjente të kërkuar prej tij. Bardhi tha se kryeministri nuk ka tagër ligjor dhe kushtetues që të vendosë arsyet dhe temat e thirrjes në interpelancë ashtu siç nuk ka

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Bardhi kërkoi interpelancë për Olsi Ramën, Kryeministri: Hipoteza haluçinante!

Pas kërkesës së kreut të grupit të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi për një interpelancë për vëllanë e kryeministrit Edi Rama, Olsi Rama, ka ardhur edhe reagimi i kreut të qeverisë. Në një status të gjatë, Rama shkruan se një kërkesë e tillë nuk mund t’i përgjigjet pasi janë thjesht hipoteza haluçinante që nuk kanë lidhje

Read More
Ekonomi

Akademia e “Manchester City”, qeveria jep 90 milionë lekë të tjera, në prill nisin punimet

Qeveria ka vendosur që të jepen 90 milionë lekë të tjera për akademinë e futbollit “Durrah City” që do hapet nga klubi anglez i futbollit i Manchester City-t. Vendimi është publikuar në Fletoren Zyrtare. Më herët, për akademinë që ka për qëllim edukimin e talenteve dhe formësimin e tyre për të ardhmen, qeveria kishte dhënë 20

Read More
Kulturë

Kryeqyteti përmes imazheve. Tirana, ç’ishte, ç’është e çdo të bëhet?

Deri më datën 7 prill Tirana ju pret në galerinë e kryeqytetit për të rrëfyer një histori ndryshimesh, rritjeje, arkitekture, zhvillimi, shkatërrimi dhe ndërtimi. Përmes fotografive të Roland Tashos, imazhe të ekspozuara në galerinë e Tiranës, fotoreporter dëshmon ndryshimet e një kryeqyteti. Por, nëse Roland Tasho ofron me këmbë në tokë dy dimensione të Tiranës,

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Bardhi denoncon: Olsi Rama i lidhur me laboratorin e drogës në Xibrakë

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, pas akuzave dhe denoncimeve për përfshirjen e Olsi Ramë në laboratorin e drogës në Xibrakë, ka kërkuar interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për këtë çështje. Në kërkesën e firmosur nga Bardhi që pritet të depozitohet nesër në mëngjes për shkak të pushimit zyrtar të sotëm,

Read More