April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota

Presidenti i Botswana-s kërcënon Gjermaninë: Do t’u dërgojmë 20, 000 elefantë, nuk pranojmë “jo” për përgjigje

Presidenti i Botswana-s, në Afrikën Jugore, ka kërcënuar që të dërgojë 20 mijë elefantë në Gjermani pas një mosmarrëveshjeje për konservimin e tyre.   Më herët gjatë këtij viti, ministria e Mjedisit në Gjermani sugjeroi që të vendoseshin ligje me strikte për importimin e trofeve nga kafshët e gjuetisë.   Në përgjigje, presidenti i Botswana-s,

Read More
Bota Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në meshën e Pashkës, autobusi përplas besimtarët

Një aksident i rëndë është regjistruar në qytetin Jaboatao në Brazil, pikërisht në momentet kur ishte duke u festuar mesha e Pashkës, ku mijëra njerëz kishin dalë në rrugë. Sipas të dhënave nga autoritetet, një autobus doli nga rruga dhe përplasi kalimtarët që ishin vendosur në bulevard në pritje të ritualit fetar. Bilanci i aksidentit

Read More
Bota Lajmi i fundit

Për 1 prill, Gjermania legalizon kanabisin

Gjermania ka legalizuar përdorimin e kanabisit rekreativ. Sipas ligjit të miratuar nga Parlamenti Gjerman dhe që hyn në fuqi sot, 1 prill, kanabisi rekreativ mund të përdoret nga personat mbi 18 vjeç, por njëkohësisht rregullat strikte do ta bëjnë të vështirë blerjen e tij në treg. Mbajtja e deri në 25 g, kanabis lejohet në

Read More