April 17, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet Lajmi i fundit

Inskenoi vdekjen e tij në Shqipëri, Gjykata e Shkodrës dënon me 4 vite burg italianin Davide Pecorelli

Gjykata e Shkodrës ka dënuar me 4 vite burg italianin që inskenoj vdekjen e tij, Davide Pecorellin, sipërmarrësit nga Tiferno, i cili inskenoi vdekjen e tij në Shqipëri dhe që më pas u rishfaq në Itali në mënyrë më shumë se të guximshme.   Ai akuzohet për zjarrvënie, shkelje të kufijve kombëtarë shqiptarë si emigrant

Read More
Sociale

Një mentalitet e taksa të ulëta, italiani që la Italinë për të jetuar në Shqipëri

Fakti që shumë shtetas italianë kanë ardhur dhe kanë zgjedhur Shqipërinë për të jetuar së bashku me familjet e tyre, nuk është më një gjë e re. Një prej tyre, kamera e A2 CNN e ka takuar në qytetin e Kukësit, teksa shijonte bukuritë e Veriut të vendit. Angelo Pina, prej 3 vitesh ka ardhur

Read More
Kulturë

“Shqiponja dhe oktapodi”, një libër për historinë e policit italian me mision në Shqipëri

“Shqiponja dhe Oktapodi”,  vepra e  autorit Italian Gianni Palagonias bëri bashkë dashamirës të librit në Qendrën  për hapje dhe dialog. Gjatë promovimit të  librit u theksua  edhe një herë lidhja e vazhdueshme  mes Shqipërisë dhe italisë në fushën e luftës kundër trafikut të narkotikës, por edhe gjetjes së dashurisë mes dy brigjeve të Adriatikut. “Shqiponja

Read More