April 18, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Izraeli vret komandantin e Hezbollahut në Libanin jugor

Një komandant i njësisë elitare libaneze Al Radëan të Hezbollahut është vrarë së bashku me dy ushtarë të tjerë në një sulm izraelie në fshatin libanez jugor Al Sultanya. Njoftimi erdhi pasi IDF kishte deklaruar në orët e fundit se kishte goditur pozicionet e Hezbollahut në Kafr Kila, si dhe një raketëhedhëse në Yaroun, duke

Read More
Bota

Protestuesit mbushin sërish rrugët e qyteteve izraelite: Netanyahu është i rrezikshëm për Izraelin

Protestuesit kanë mbushur sërish rrugët e Tel Avivit, Cezaresë dhe Haifës të shtunën, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe zgjedhje të parakohshme. Demonstruesit kërkuan gjithashtu lirimin e të gjithë pengjeve izraelitë të mbajtur në Gaza përpara shenjës gjashtëmujore të armiqësive. Shumë njerëz valëvitën flamuj izraelitë dhe mbanin tabela me imazhet e pengjeve,

Read More
Bota Lajmi i fundit

SHBA thyen Izraelin! Netanyahu bindet, hap rrugët për kalimin e ndihmave humanitare

Izraeli miraton vendimin për hapjen e rrugëve të ndihmave humanitare për Rripin e Gazës. Tel-Avivi do të lejojë dërgimin “e përkohshëm” të ndihmave, përmes portit të Ashdod dhe vendkalimit në Erez. Qeveria e Izraelit thekson se hapja e rrugëve për ndihmat humanitare bëhet me qëllimin për të shmangur një rritje të krizës së urisë si

Read More
Bota

Biden kërcënon Netanjahun, kushtëzon mbështetjen për Izraelin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ka qenë i ashpër me kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu duke i thënë qartazi se e ardhmja e mbështetjes amerikane për luftën në Gaza varet nga masat që do të merren për mbrojtjen e civilëve dhe punonjëve humanitarë. Dy liderët zhvilluan një bisedë të gjatë telefonike disa ditë pasi

Read More
Bota Lajmi i fundit

Shteti hebre ndryshon GPS, CIA lajmëron Izraelin: Irani mund t’ju sulmojë brenda 48 orëve!

CIA ka dhënë një paralajmërim serioz për Izraelin: Irani mund të tentojë një sulm ndaj shtetit hebre gjatë 48 orëve në vijim, si reagim për bombardimet në konsullatën e tij në Damask të Sirisë. Këtë e raporton media Haaretz, që shkruan se sulmi nga Teherani mund të ndodhë me një shi raketash dhe dronësh ndaj

Read More