April 24, 2024
Tirana, Albania
Kosova Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Pejë, makina përplas dy fëmijë dhe tenton të largohet

Një makinë ka aksidentuar dy fëmijë në Pejë dhe më pas ka tentuar të largohet nga vendi i ngjarjes, por është bllokuar nga kalimtarët e rastit. Policia e Pejës bën me dije se fëmijët e aksidentuar janë dërguar në spital. “Sot rreth orë s14:45 policia është njoftuar për një aksident. Në këtë aksident kanë qenë

Read More
Kosova

Referendumi i 21 prillit për kryetarët në Veri, Lista Serbe: Jolegjitim!

Kryetari i Listës Serbe, Zlatan Elek në një deklaratë tha sot se kjo parti është kundër referendumit të 21 prillit për largimin e kryetarëve shqiptarë të veriut. Ai tha se votimi është jolegjitim dhe se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti bëri gjithçka që ai referendum të mos ketë sukses. Elek tha se Udhëzimi Administrativ, i

Read More
Bota Lajmi i fundit

Serbia ‘’në këmbë’’ kundër Kosovës, Vuçiç: 2 vende po pengojnë anëtarësimin në KiE

Mundësia që Kosova të anëtarësohet në Këshillin e Europës, ka ngritur Serbinë në këmbë. Presidenti Aleksandër Vuçiç, i cili ka krijuar një ekip që do të luftojë iniciativën, deklaroi se përpjekje ishin bërë të premten për të zgjidhur gjithçka për anëtarësimin e Kosovës para takimit të Asamblesë së Këshillit të Europës, ku do to votohet

Read More
Kosova

Kurti përkujton masakrën në Polac: Serbia vijon të fshehë krimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti përmes një postimi në rrjetet sociale ka përkujtuar masakrën në Polas të Skënderajt, ku në vitin 1998 trupat serbe vranë 78 civilë të pafajshëm dhe 8 luftëtarë të UÇK. Kreu i qeverisë shtoi gjithashtu se pas shumë e shumë masakrave gjatë luftës, problemi i vetëm i Serbisë, që vijon edhe

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Kosova vijon mbështetjen për Ukrainën, këtë javë i dërgon kamionë dhe autoblinda ushtarake

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka thënë se Kosova do t’i ofrojë ndihmë ushtarake Ukrainës. Në një intervistë për agjencinë turke të lajmeve Anadoulu, Maqedonci deklaroi se janë gjithmonë të gatshëm të mbështesin luftën e drejtë për liri të Ukrainës. Ai tha se ndihma, të cilën ai e quan modeste, është shumë e rëndësishme për

Read More
Kosova

Aksident në Kosovë, përplasen dy makina, 9 persona përfundojnë në spital

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur në Klinë të Kosovës. Në aksident janë përfshirë dy automjete të cilat janë përplasur me njëra-tjetrën. Lajmin e ka konfirmuar për mediat në Kosovë, zëdhënësi i policisë për rajonin e Pejës, Driton Rugova. Ai tha se të lënduarit janë dërguar në spital për të marrë ndihmën e nevojshme

Read More
Bota Lajmi i fundit

Macron ia bën të qartë Vuçiçit, “pa normalizim me Kosovën, nuk do të ketë BE për Serbinë”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka dhënë një mesazh të qartë homologut serb, Aleksandër Vuçiç, përpara se ta presë atë në Paris të hënën. “Emmanuel Macron do të pohojë, me këtë rast, lidhjen e tij dhe mbështetjen e plotë për integrimin europian të Serbisë dhe se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është pjesë integrale e

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Pretendonin të bëheshin pjesë e policisë së Kosovës, përjashtohen 8 persona, dolën pozitivë në testet e drogës

Testimet e fundit të pretenduesve për kadetë në Policinë e Kosovës zbuluan se së paku 13 nga afro 1.000 të testuarit, rezultuan pozitivë për përdorimin e drogave. Së paku tetë prej tyre u përjashtuan nga procesi i rekrutimit. Në shqyrtimin e rasteve të tyre tashmë janë të përfshira edhe gjykatat. Për t’u pranuar në Policinë

Read More
Bota Lajmi i fundit

Serbia do të shpallet komb gjenocidal, Vuçiç do të flasë me 50 liderë për të ndaluar rezolutën në OKB

Serbia ka nisur një ofensivë diplomatike për të ndaluar një rezolutë në Kombet e Bashkuara, që do ta shpallte atë një komb gjenocidal. Për këtë, presidenti Aleksandër Vuçiç, ka njoftuar se synon që në pak ditë të bisedojë me liderët e 50 vendeve, por që në fakt shumica prej tyre janë shtete të varfra të

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Shtet me kufij të plotë dhe pa fusnotë, Kosova bëhet pjesë e Hartës Gjeologjike Europiane

Kosova është bërë pjesë e Hartës Gjeologjike Europiane, njësoj si vendet e tjera. Këtë e njofton ministrja e ekonomisë, Artane Rizvanolli. “Pas një angazhimi intensiv nga Shërbimi Gjeologjik i Kosovës, Kosova tashmë është paraqitur në hartë me kufij të plotë e pa fusnotë, si dhe trajtohet njëjtë si të 37 vendet Europiane pjesë të Shërbimit

Read More