April 18, 2024
Tirana, Albania
Kronikë Lajmi i fundit

Parandalohet ngjarja kriminale, lëvizte me mina dhe eksploziv me vete, arrestohet 45-vjeçari në Rrëshen

Një ngjarje kriminale që do të kryhej me mina me telekomandë është parandaluar nga policia. 45-vjeçari, Arili Kaliaj nga Lura është arrestuar në hyrje të Rrëshenit dhe kishte me vete eksploziv të lidhur me kapsolla dentonatore dhe lëndë eksplozive. Gjatë kontrollit në banesë në Lurë, policia i gjeti 2 armë zjarri, lëndë eksplozive si ajo që

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

SPAK: Vajzat, rol të rëndësishëm në grupet kriminale shqiptare

SPAK veçon rolin në rritje të vajzave në grupet e krimit të organizuar në Shqipëri. Në raportin vjetor të vitit 2023, SPAK thekson evidentimin e vajzave si persona të besueshëm në grupet kriminale.   “Shihet një tendencë në rritjen e angazhimit të femrave në funksionet të rëndësishme për grupet kriminale. Disa nga rolet më tipike

Read More
Kosova

“Po tolerohet sjellja kriminale”. Sveçla: Qasja e SHBA ndaj Serbisë është e gabuar

Nisur nga qëndrimi i fortë që ka mbajtur i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar që e tha qartë se bashkëpunimi i tij me qeverinë e Albin Kurtit është i vështirë, ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla theksoi se marrëdhënia me SHBA-BE është shumë e mirë, për shkak se palët ndajnë vlera të njëjta.

Read More