April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota

Alarm në Ukrainë, Zelenski: Na ndihmoni ose e humbim luftën

Në Ukrainë rikthehet frika e një “aksidenti të madh bërthamor”. Është Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore që paralajmëroi një mundësi të tillë pasi një sulm me dron shënjestroi centralin nuklear më të madh të Europës, atë të Zaporizhias. Moska bën përgjegjës Kievin për sulmin, ku siç pretendon mbetën të plagosur 3 vetë, por Ukraina mohon

Read More
Bota Lajmi i fundit

“Irani do të sulmojë”, SHBA në alarm, pret kundërpërgjigje të fortë nga Teherani

Shtetet e Bashkuara janë në alarm, pasi Irani u zotua të hakmerret për një sulm izraelit që vrau një komandant të lartë ushtarak iranian në Damask të Sirisë, më herët gjatë javës. Një zyrtar i lartë i administratës në Uashington, tha se SHBA po përgatitet për një sulm të rëndësishëm ndaj aseteve amerikane ose izraelite

Read More
Bota

Zelensky e pranon: Vullnetarë të huaj luftojnë krah Ukrainës, dronët hyjnë në qytetin rus

Për herë të parë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka pranuar se në frontin e luftës ka disa formacione me vullnetarë të huaj që luftojnë përkrah trupave vendase kundër ushtrisë së Putin. Lideri ukrainas foli dhe në lidhje me propozimet që po dalin nga liderët perëndimor për dërgimin e ushtarëve në Ukrainë. Ai deklaroi se

Read More
Bota Lajmi i fundit

SHBA në gjendje të lartë gatishmërie pas kërcënimit të Iranit drejtuar Izraelit

Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të lartë gatishmërie dhe po përgatiten për një sulm të mundshëm nga Irani ndaj interesave izraelite apo amerikane në rajon, si përgjigje ndaj sulmit ajror të Izraelit tek ambasada iraniane në Siri, tha të premten një zyrtar amerikan. Zyrtarët e lartë amerikanë aktualisht besojnë se një sulm nga Irani

Read More
Bota Lajmi i fundit

Dronë dhe raketa në fund të Ramazanit? Irani këshillon SHBA: Rrini larg izraelit dhe nuk do lëndoheni

Irani këshillon Shtetet e Bashkuara që të qëndrojnë larg nga Izraeli. Teherani paralajmëron se në këtë mënyrë, Amerika nuk do të lëndohet. “Kemi lajmëruar lidershipin e SHBA-ve me një mesazh që të mos bjerë në kurthin e ngritur nga kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, që mund të shkaktoi një luftë të drejtpërdrejtë mes Iranit dhe Amerikës”,

Read More
Bota

Biden kërcënon Netanjahun, kushtëzon mbështetjen për Izraelin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ka qenë i ashpër me kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu duke i thënë qartazi se e ardhmja e mbështetjes amerikane për luftën në Gaza varet nga masat që do të merren për mbrojtjen e civilëve dhe punonjëve humanitarë. Dy liderët zhvilluan një bisedë të gjatë telefonike disa ditë pasi

Read More
Bota

Shi dronësh mbi Odesa, rajoni zgjohet nga oshëtima e shpërthimeve

Një alarm ajror u ngrit në orët e para të mëngjesit në zonën e Odesës për shkak të një sulmi me dronë. Paralajmërimi u dha nga forcat ajrore ushtarake të cilat pikasën një grup avionësh pa pilot që po i afroheshin bregut nga Deti i Zi. Transmetuesi Suspilne raporton gjithashtu se disa momente më vonë

Read More
Bota Lajmi i fundit

Gati për luftë me Putinin në Arktik, anëtari i NATO-s blen 10 mln paund motorë bore

Ethet e luftës me Rusinë që kanë përshkuar prej dy vitesh Perëndimin, ka bërë që anëtarët e NATO-s të mobilizohen, duke rritur prodhimin e armatimeve dhe duke shtuar investimet në modernizimin e flotave ajrore dhe detare.   Lëvizja më e fundit në erën moderne të armatimit është bërë nga Britania e Madhe, e cila do

Read More
Bota Lajmi i fundit

Finlanda dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje sigurie, çfarë përmban ajo?

Finlanda dhe Ukraina kanë nënshkruar një marrëveshje 10-vjeçare për bashkëpunimin e sigurisë dhe mbështetjen afatgjatë. Presidenti i Finlandës Alexander Stubb ndodhet aktualisht në Ukrainë, ku ka takuar Volodymyr Zelensky. Marrëveshja mbulon një sërë temash duke përfshirë mbështetjen politike, mbështetjen për mbrojtjen dhe sigurinë e Ukrainës dhe mbështetjen për reformat dhe rindërtimin e Ukrainës. “Marrëveshja 10-vjeçare

Read More
Bota Lajmi i fundit

Të gjitha armët e Koresë së Veriut me kapacitete bërthamore, testohet raketa e re

Koreja e Veriut bëri me dije se ka testuar me sukses një raketë të re balistike me rreze të mesme veprimi me një kokë lufte hipersonike. Testi i fundit rikthen kujtesën në të gjitha vendet e Perëndimit se të gjitha raketat e zhvilluara nga Peniani tani janë të afta për të mbajtur dhe armë bërthamore.

Read More