April 24, 2024
Tirana, Albania
Lifestyle

Elon Musk prezanton taksinë robotike “Robotaxi”, zbulon datën e lansimit

Duke synuar të jetë gjithmonë në lajme, Elon Musk ka njoftuar hapin e tij të ardhshëm me mbështetësit e tij të zjarrtë të etur për ta parë atë personalisht. Më 8 gusht, miliarderi do të zbulojë taksinë robotike, siç njoftoi në platformën X. Makina e re autonome teorikisht do të ndërtohet në platformën e automjeteve

Read More
Lifestyle

Apple pushon 614 punonjës nga puna, shkak “braktisja” e projektit të makinave vetë-drejtuese pa timon dhe pedale

Kompania Apple ka shkurtuar më shumë se 600 vende pune pasi thuhet se ka hequr dorë nga planet e veturave vetë-drejtuese. Shumica e shkurtimeve vijnë nga adresa e faqes që po punonte në projektin e makinave vetë-drejtuese të braktisura së fundmi në Kaliforni, sipas Bloomberg. Departamenti i punësimit i shtetit u njoftua më 28 mars

Read More
Kronikë Lajmi i fundit

U kap me pistoletë në makinë, arrestohet 38-vjeçari në Tiranë

Një 38-vjeçar është arrestuar nga forcat “Shqiponja” pasi iu gjet një armë zjarri në automjet. Ai u lokalizua në rrugën “Frang Bardhi” në Tiranë dhe gjatë kontrollit në çantën e tij të dorës u gjet një pistoletë me krehër me municion luftarak, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. “Si rezultat i këtij

Read More
Bota Kronikë Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Greqi, makina përplas dy kalimtare, njëra prej tyre shqiptare

Dy persona kanë humbur jetën pas një aksidenti rrugor të ndodhur mëngjesin e sotëm në Patridha të Verias në Greqi. Ngjarja ka ndodhur në orën 9.40 të mëngjesit, në km 6 të rrjetit rrugor që lidh Verian me Skydrën. Dy viktimat, një 68-vjeçare dhe një 20-vjeçare shqiptare e identifikuar si Elisa Doka nga Njësia Administrative

Read More