April 17, 2024
Tirana, Albania
Kulturë

Me Bethoven në opera, klasiku i muzikës ngjit në skenë edhe drejtuesit e teatrit

Nuk është hera e parë që muzika e Bethovenit vjen në Tiranë, por koncerti në skenën teatrale të Operas dhe Baletit sjell klasikun e muzikës me veprat më të njohura në botë. Risia është se edhe drejtuesit e këtij institucioni ngjiten në skenë si interpretë. “Bethoven Celebration” vjen si një koncert vetëm në 2 prill

Read More
Kulturë

Shuhet Jorgo Papingji

Në ditën e poezisë ndërron jetë autori i vargjeve muzikore, Jorgo Papingji. Shuhet në moshën 82-vjeçare duke lënë pas më shumë se 4000 tekste në muzikën shqiptare. Mjeshtri i Madh Jorgo Papingji është shuar në ditën ndërkombëtare të poezisë, si një artist që ka lënë pas vargje të çmuara në historinë e muzikës shqiptare. Ai

Read More