April 17, 2024
Tirana, Albania
Politikë

Ermonela Felaj tregon pse abstenoi për Amnistinë Penale

Emonela Felaj ishte një nga deputetët socialiste që nuk dha votën pro Amnistisë Penale, si shumica e kolegëve të saj, por zgjodhi të abstenonte. Pyetur nga gazetarja e A2 CNN, Fjorela Beleshi, Felaj ka dhënë argumentet e saj pse ka qenë kundër. Ajo është shprehur se nuk ka qenë dakord me propozimet e ardhura nga

Read More
Politikë

“Xibraka” dhe Policia – Balla dhe Bardhi debat në Kuvend, deklarata e Dumanit “mollë sherri”

Gazment Bardhi kërkoi disa herë me ngulm një përballje me Kryeministrin Edi Rama, lidhur me pretendimet e nënkryetarit demokrat se vëllai i Kryeministrit është i përfshirë në dosjen “Xibraka”. Kreu i Qeverisë as u nuk shfaq në seancë, por përgjigjja erdhi nga Taulant Balla, që ka edhe një ide pse kjo temë rikthehet në aktualitetin

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Amnistia, votimi futet në rend dite, Basha: Nuk ka transparencë, Manja: I paske thënë lamtumirë zanatit

Dakordësia e arritur një ditë më parë mes PS dhe Rithemelimit u zyrtarizuar në sallën e seancave plenare. Projektligji i amnistisë penale u fut në rendin e ditës dhe pritet që të miratohet ditën e sotme pavarësisht kundërshtive nga PD zyrtare. Lulzim Basha kërkoi që drafti të kalojë për shqyrtim në Komisionin e Ligjeve pasi

Read More
Lajmi i fundit Politikë

“Lajm i mirë që Basha u zgjua herët”, Bardhi: Me votën e tij përfituan amnisti dhe kriminelët

Kreu i grupit parlamentar të PD, Gazment Bardhi ka reaguar në lidhje me deklaratën më të fundit të Lulzim Bashës se me amnistinë penale është duke u bërë pazar. Para nisjes së seancës, Bardhi akuzoi Bashën se me votën e tij në 2014 përfituan falje dhe anëtarë të krimit të organizuar, teksa listoi edhe njëherë

Read More
Lajmi i fundit Politikë

“Turp, ja ku u katandis revolucioni”, Basha: Po amnistohen zyrtarë dhe drejtorë të dënuar nga SPAK!

Kreu i PD-së zyrtare, Lulzim Basha, në një prononcim para gazetarëve në nisje të seancës në Kuvend, i qëndron deklaratave të tij se amnistia penale është një pazar mes mazhorancës dhe Rithemelimit. Basha e cilësoi aleancë anti-SPAK, duke thënë se pazari është bërë për të zyrtarët e korruptuar. “Pothuajse asnjë protestues nuk përfiton dhe për

Read More