April 17, 2024
Tirana, Albania
Politikë

A ishte Argita Malltezi ajo që e futi në politikë? Basha: Nuk është e vërtetë, Sali Berishën e njihja vetë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur për herë të parë për mënyrën se si ka hyrë në politikë, dhe nëse ishte vajza e Berishës, Argita Malltezi ajo që e futi në parti. Basha tha se një gjë e tillë nuk është e vërtetë dhe se kjo ka lindur si motiv politik, për ta

Read More
Politikë

Zgjedhjet për kryetarin e degës së PD-së në Lezhë, Gjin Gjoni shpallet fitues

Ditën e sotme në Lezhë janë mbajtur zgjedhjet për kryetarin e degës. Fitues i zgjedhjeve është shpallur Gjin Gjoni, me një rezultat të thellë ndaj dy kandidatëve përballë tij. Gjoni siguroi 604 vota kundrejt kandidatëve, Albert Rrusti i cili mori 312 vota dhe Paulin Marku 131. Në procesin e votimit mësohet se kanë marrë pjesë më

Read More
Politikë

Rithemelimi akuza drejtësisë, Noka: Nuk lufton korrupsionin, i ka shpall luftë opozitës

Rithemelimi akuzoi drejtësinë se i ka shpallur luftë opozitës e jo krimit e korrupsionit. Gjatë një takimi me anëtarësinë në Berat, Sekretari i Përgjithshëm, Flamur Noka u shpreh se në Shqipëri mbizotëron pandëshkueshmëria. Kryetari i grupit parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi i përqendroi akuzat ndaj qeverisë, duke u shprehur se PD do të jetë një

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Amnistia, votimi futet në rend dite, Basha: Nuk ka transparencë, Manja: I paske thënë lamtumirë zanatit

Dakordësia e arritur një ditë më parë mes PS dhe Rithemelimit u zyrtarizuar në sallën e seancave plenare. Projektligji i amnistisë penale u fut në rendin e ditës dhe pritet që të miratohet ditën e sotme pavarësisht kundërshtive nga PD zyrtare. Lulzim Basha kërkoi që drafti të kalojë për shqyrtim në Komisionin e Ligjeve pasi

Read More
Lajmi i fundit Politikë

“Lajm i mirë që Basha u zgjua herët”, Bardhi: Me votën e tij përfituan amnisti dhe kriminelët

Kreu i grupit parlamentar të PD, Gazment Bardhi ka reaguar në lidhje me deklaratën më të fundit të Lulzim Bashës se me amnistinë penale është duke u bërë pazar. Para nisjes së seancës, Bardhi akuzoi Bashën se me votën e tij në 2014 përfituan falje dhe anëtarë të krimit të organizuar, teksa listoi edhe njëherë

Read More
Lajmi i fundit Politikë

“Turp, ja ku u katandis revolucioni”, Basha: Po amnistohen zyrtarë dhe drejtorë të dënuar nga SPAK!

Kreu i PD-së zyrtare, Lulzim Basha, në një prononcim para gazetarëve në nisje të seancës në Kuvend, i qëndron deklaratave të tij se amnistia penale është një pazar mes mazhorancës dhe Rithemelimit. Basha e cilësoi aleancë anti-SPAK, duke thënë se pazari është bërë për të zyrtarët e korruptuar. “Pothuajse asnjë protestues nuk përfiton dhe për

Read More
Politikë

Kërkohet Rama dëshmitar, nis punën komisioni hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS

Komisioni hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS ngriti siparin. Kryetari i komisionit, demokrati Ervin Salianji prezantoi dhe planin e hetimit 6-mujor, ndërsa nënkryetari Toni Gogu, i Partisë Socialiste, nënvizoi mungesën e provave në pretendimet e opozitës.   “Komisioni ka të drejtë të hetojë dhe të bëjë transparence të plotë”, u shpreh kreu i komisionit hetimor

Read More
Politikë

Mbledhja e grupit të PS, Çuçi: Nëse do jetë gati, të enjten miratojmë ligjin për Amnistinë!

Kryetari i Grupit Parlamentar, Bledi Çuçi, bëri një deklaratë për mediat pas përfundimit të mbledhjes së grupit të PS-së sot. Çuçi tha se nëse çdo gjë do të jetë gati, atëherë këtë të enjte Parlamenti do të miratojë ligjin për amnistinë. Çuçi tha se Partia Socialiste do ta çojë për rivotim amnistinë dhe se për

Read More
Politikë

Çregjistrimi i Bashës si kryetar i PD, shtyhet seanca në Gjykatën e Tiranës

Gjykatën e Tiranës Dhoma Civile, zhvilloi seancën me palë kërkuese grupin e përfaqësuar nga Gazment Bardhi, ku kërkohet çregjistrimi i emrit të Lulzim Bashës si kryetar të PD. Këshilli Kombëtar i PD i datës 27 korrik 2023 ka vendosur të kërkojë çregjistrimin e ish-kryetarit Basha nga regjistri i partive politike. Grupimi i përfaqësuar nga ky

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Këlliçi zbardh skemën: SPAK të thellojë grupin e strukturuar kriminal në UKT, të hetohen hotelet në Dhërmi

Anëtari i kryesisë së PD-së Belind Këlliçi denoncoi sërish skemën korruptive të ‘5D Konstruktion’, për të cilën kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në fushatën e 14 majit, i mori në mbrojtje drejtorët e tij. Nga selia blu Këlliçi deklaroi se SPAK duhet të thellojë hetimin për grupin e strukturuar kriminal në UKT, ku ai bëri

Read More