April 17, 2024
Tirana, Albania
Politikë

A ishte Argita Malltezi ajo që e futi në politikë? Basha: Nuk është e vërtetë, Sali Berishën e njihja vetë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur për herë të parë për mënyrën se si ka hyrë në politikë, dhe nëse ishte vajza e Berishës, Argita Malltezi ajo që e futi në parti. Basha tha se një gjë e tillë nuk është e vërtetë dhe se kjo ka lindur si motiv politik, për ta

Read More
Politikë

A do të rikthehet Bamir Topi në politikën aktive? Ish-Presidenti: Nuk e mohoj si mundësi, por…

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi, i ftuar në studion e emisionit “Kjo Javë” në News24 ka folur në lidhje me mundësinë e rikthimit të tij në politikën aktive. Topi u shpreh se i sheh partitë politike në vend me probleme të mëdha, por nuk e përjashton si mundësi angazhimin. Ish-Kreu i Shtetit theksoi se momentalisht

Read More
Politikë

Rama për opozitën: Na bëjnë gjyqe si në komunizëm

Kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi të gjatë në rrjetet sociale, është shprehur se Partia Socialiste nuk ka ndërmend të ndryshojë qasjen që ka ndaj SPAK-ut. Rama shtoi se opozita bën “gjyqe si ato të komunizmit, duke u përpjekur të fusë të tërë në çdo trastë e thes korrupsioni që hapet nga SPAK-u”.

Read More
Politikë

Mbledhja e grupit të PS, Çuçi: Nëse do jetë gati, të enjten miratojmë ligjin për Amnistinë!

Kryetari i Grupit Parlamentar, Bledi Çuçi, bëri një deklaratë për mediat pas përfundimit të mbledhjes së grupit të PS-së sot. Çuçi tha se nëse çdo gjë do të jetë gati, atëherë këtë të enjte Parlamenti do të miratojë ligjin për amnistinë. Çuçi tha se Partia Socialiste do ta çojë për rivotim amnistinë dhe se për

Read More
Politikë

Çregjistrimi i Bashës si kryetar i PD, shtyhet seanca në Gjykatën e Tiranës

Gjykatën e Tiranës Dhoma Civile, zhvilloi seancën me palë kërkuese grupin e përfaqësuar nga Gazment Bardhi, ku kërkohet çregjistrimi i emrit të Lulzim Bashës si kryetar të PD. Këshilli Kombëtar i PD i datës 27 korrik 2023 ka vendosur të kërkojë çregjistrimin e ish-kryetarit Basha nga regjistri i partive politike. Grupimi i përfaqësuar nga ky

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Bardhi denoncon: Olsi Rama i lidhur me laboratorin e drogës në Xibrakë

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, pas akuzave dhe denoncimeve për përfshirjen e Olsi Ramë në laboratorin e drogës në Xibrakë, ka kërkuar interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për këtë çështje. Në kërkesën e firmosur nga Bardhi që pritet të depozitohet nesër në mëngjes për shkak të pushimit zyrtar të sotëm,

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Berisha thirrje qytetarëve: Të ngrihemi në protestë se pushtues më të egër nuk kemi pasur ndonjëherë në troje

Nga ballkoni i shtëpisë së tij, ku ndodhet në masën “arrest në shtëpi”, ish-kryeministri Sali Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve që të ngrihen në protestë. Në fjalën e tij të përditshme, Berisha tha se tani është momenti për të përmbysur këtë regjim, pasi në të kundërtën Shqipëria nuk do të ketë një të ardhme.

Read More
Bota Lajmi i fundit

Opozita “gjunjëzon” Erdoganin në zgjedhjet lokale, presidenti: Nuk morëm atë që donim

Opozita në Turqi ka shënuar një fitore të paimagjinueshme në zgjedhjet lokale që u zhvilluan të dielën, sidomos në qendrat më të mëdha. Në Stamboll dhe Ankara, Ekrem Imamoglu dhe Mansur Yavas, mundën kandidatët e mbështetur nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan , i cili kishte humbur në dy qytetet më të mëdha turke edhe

Read More