April 24, 2024
Tirana, Albania
Politikë

Rama për opozitën: Na bëjnë gjyqe si në komunizëm

Kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi të gjatë në rrjetet sociale, është shprehur se Partia Socialiste nuk ka ndërmend të ndryshojë qasjen që ka ndaj SPAK-ut. Rama shtoi se opozita bën “gjyqe si ato të komunizmit, duke u përpjekur të fusë të tërë në çdo trastë e thes korrupsioni që hapet nga SPAK-u”.

Read More
Politikë

Ermonela Felaj tregon pse abstenoi për Amnistinë Penale

Emonela Felaj ishte një nga deputetët socialiste që nuk dha votën pro Amnistisë Penale, si shumica e kolegëve të saj, por zgjodhi të abstenonte. Pyetur nga gazetarja e A2 CNN, Fjorela Beleshi, Felaj ka dhënë argumentet e saj pse ka qenë kundër. Ajo është shprehur se nuk ka qenë dakord me propozimet e ardhura nga

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Amnistia, votimi futet në rend dite, Basha: Nuk ka transparencë, Manja: I paske thënë lamtumirë zanatit

Dakordësia e arritur një ditë më parë mes PS dhe Rithemelimit u zyrtarizuar në sallën e seancave plenare. Projektligji i amnistisë penale u fut në rendin e ditës dhe pritet që të miratohet ditën e sotme pavarësisht kundërshtive nga PD zyrtare. Lulzim Basha kërkoi që drafti të kalojë për shqyrtim në Komisionin e Ligjeve pasi

Read More
Politikë

Kërkohet Rama dëshmitar, nis punën komisioni hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS

Komisioni hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS ngriti siparin. Kryetari i komisionit, demokrati Ervin Salianji prezantoi dhe planin e hetimit 6-mujor, ndërsa nënkryetari Toni Gogu, i Partisë Socialiste, nënvizoi mungesën e provave në pretendimet e opozitës.   “Komisioni ka të drejtë të hetojë dhe të bëjë transparence të plotë”, u shpreh kreu i komisionit hetimor

Read More
Politikë

Mbledhja e grupit të PS, Çuçi: Nëse do jetë gati, të enjten miratojmë ligjin për Amnistinë!

Kryetari i Grupit Parlamentar, Bledi Çuçi, bëri një deklaratë për mediat pas përfundimit të mbledhjes së grupit të PS-së sot. Çuçi tha se nëse çdo gjë do të jetë gati, atëherë këtë të enjte Parlamenti do të miratojë ligjin për amnistinë. Çuçi tha se Partia Socialiste do ta çojë për rivotim amnistinë dhe se për

Read More