April 18, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Gati për luftë me Putinin në Arktik, anëtari i NATO-s blen 10 mln paund motorë bore

Ethet e luftës me Rusinë që kanë përshkuar prej dy vitesh Perëndimin, ka bërë që anëtarët e NATO-s të mobilizohen, duke rritur prodhimin e armatimeve dhe duke shtuar investimet në modernizimin e flotave ajrore dhe detare.   Lëvizja më e fundit në erën moderne të armatimit është bërë nga Britania e Madhe, e cila do

Read More
Bota Lajmi i fundit

Investimi 2.5 mld euro që i fut “drithërimat” Putinit, si do të jetë baza më e madhe e NATO-s në Evropë

Live TV Investimi 2.5 mld euro që i fut “drithërimat” Putinit, si do të jetë baza më e madhe e NATO-s në Evropë Nga A2 CNN 2 Prill 2024, 20:26 | Bota Një spirancë në det për krahun lindor të NATO-s. Që kur filloi puna më 19 mars në Konstancë, Rumani, në Detin e Zi, për

Read More
Bota

Bjellorusia nis stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit me Ukrainën, Lituaninë dhe Poloninë

Bjellorusia filloi të martën stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit të Ukrainës, Lituanisë dhe Polonisë, tha Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë. Stërvitjet ushtarake vazhdojnë për tre ditë në rajonet Gomel dhe Grodno dhe synojnë të trajnojnë oficerët dhe trupat e mbrojtjes territoriale se si të mbrojnë rajonet e tyre përkatëse, shkruajnë mediat e huaja. Trupat

Read More