April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Vuçiç mbledh urgjent qeverinë, diskutohet një plan veprimi për Kosovën dhe Republikën Srpska

Qeveria e Serbisë po mban një mbledhje të jashtëzakonshme dhe urgjente. Në të po merr pjesë dhe presidenti Aleksandër Vuçiç, sipas një njoftimi të presidencës. Mediat në Beograd raportojnë se në këtë seancë po diskutohet për planin e veprimit dhe mënyrat se si shteti do t’i përgjigjet presioneve që rëndojnë mbi Serbinë kur bëhet fjalë

Read More
Ekonomi

Lekë falas nga qeveria, nisma që ka për qëllim reduktimin e parasë “cash” do të zbatohet nga Maji

Për të nxitur sa më shumë përdorimin e rrugëve elektronike për pagesa, qeveria do t’u japë nga 10 mijë lekë në muaj 300 qytetarëve në Tiranë, Dibër e Përmet. Nisma që ka për qëllim të dekurajojë pagesat” cash” do të nisë të zbatohet nga muaji maj dhe do të zgjasë deri në fund të gushtit.

Read More
Ekonomi Lajmi i fundit Politikë

Hyn në fuqi ligji për rikthimin e basteve, fitimet e atyre që luajnë do të tatohen deri në 23%, kusht karta e identitetit

Pesë vite nga “Fundi i Marrëzisë”, nismës së qeverisë që ulin qepenat e mbi 2 mijë pikave të basteve në gjithë vendi, pas më shumë se një viti diskutimesh, lojërat sportive janë tashmë të ligjshme. Vendimi i publikuar tashmë në fletoren zyrtare përcakton se fitimet e 10 kompanive që do të licencohen për 10 vite,

Read More