April 24, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Sulmi në Zaporizhzhia rrit rrezikun për incident serioz nbërthamor, OKB apel për vetëpërmbajtje

Sulmi me dron i së dielës në termocentralin e Ukrainës në Zaporizhzhia ka rritur rrezikun e një “incidenti të madh bërthamor”. Është ky paralajmërimi nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së. Agjencia e mbikëqyrjes atomike e OKB-së dënoi sulmin me dron në një nga gjashtë reaktorët bërthamorë në centralin bërthamor të Zaporizhzhia të kontrolluar nga Rusia në

Read More
Bota

Zelensky e pranon: Vullnetarë të huaj luftojnë krah Ukrainës, dronët hyjnë në qytetin rus

Për herë të parë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka pranuar se në frontin e luftës ka disa formacione me vullnetarë të huaj që luftojnë përkrah trupave vendase kundër ushtrisë së Putin. Lideri ukrainas foli dhe në lidhje me propozimet që po dalin nga liderët perëndimor për dërgimin e ushtarëve në Ukrainë. Ai deklaroi se

Read More
Bota Lajmi i fundit

Nivel i lartë rrezatimi bërthamor në një qytet rus, shpallet emergjenca

Autoritetet lokale të qytetit Kabarovsk, në lindjen e largët të Rusisë, kanë shpallur gjendjen e emergjencës për shkak të zbulimit të një rrezatimi të lartë radioaktiv.   Zona e identifikuar, pranë një stacioni elektrik, është vetëm 2.5 kilometra larg nga ndërtesat e banuara.   “Nuk ka asnjë rrezik për shëndetin e qytetarëve”, sigurojnë autoritetet lokale.

Read More
Bota

Shi dronësh mbi Odesa, rajoni zgjohet nga oshëtima e shpërthimeve

Një alarm ajror u ngrit në orët e para të mëngjesit në zonën e Odesës për shkak të një sulmi me dronë. Paralajmërimi u dha nga forcat ajrore ushtarake të cilat pikasën një grup avionësh pa pilot që po i afroheshin bregut nga Deti i Zi. Transmetuesi Suspilne raporton gjithashtu se disa momente më vonë

Read More
Bota

Japonia merr vendimin e ri, ndalon eksportin e 164 artikujve të tjerë nga Rusia

Tokio ka njoftuar së fundmi se po zgjeron listën e artikujve të ndaluar që të eksportohen nga Rusia në vendin e tyre. Lajmin e ka konfirmuar Ministria e Tregtisë së Japonisë. Lista mësohet do të përfshijë 164 artikuj shtesë, kryesisht për përdorim industrial, si bateritë litium-jon, shkarkimet e makinave ose vaji i motorit të makinave.

Read More
Bota Lajmi i fundit

Gati për luftë me Putinin në Arktik, anëtari i NATO-s blen 10 mln paund motorë bore

Ethet e luftës me Rusinë që kanë përshkuar prej dy vitesh Perëndimin, ka bërë që anëtarët e NATO-s të mobilizohen, duke rritur prodhimin e armatimeve dhe duke shtuar investimet në modernizimin e flotave ajrore dhe detare.   Lëvizja më e fundit në erën moderne të armatimit është bërë nga Britania e Madhe, e cila do

Read More
Bota Lajmi i fundit

“Raketat do të bien mbi Bruksel”, Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Na jepni sistemet e raketave ‘Patriot’

  Live TV   “Raketat do të bien mbi Bruksel”, Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Na jepni sistemet e raketave ‘Patriot’   Nga Erjon Dervishi 3 Prill 2024, 19:44 | Bota     Ukraina është e pakënaqur me ndihmën që merr nga partnerët perëndimorë. Ata nuk po ofrojnë mjaftueshëm mbrojtje ajrore për t’u mbrojtur kundër

Read More
Bota

NATO, 100 miliardë dollarë për Ukrainën, Zelensky: Të marrim asetet ruse, na detyrohen!

NATO po përgatit krijimin e një fondi prej 100 miliardë dollarësh për Ukrainën. Lajmi është konfirmuar nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, citojnë mediat italiane. Projekti për fondin, i cili duhet të miratohet nga 32 aleatët, do të ishte një nga “shenjat e prekshme” të mbështetjes për Kievin dhe mund të luante pjesën

Read More
Bota

Bjellorusia nis stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit me Ukrainën, Lituaninë dhe Poloninë

Bjellorusia filloi të martën stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit të Ukrainës, Lituanisë dhe Polonisë, tha Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë. Stërvitjet ushtarake vazhdojnë për tre ditë në rajonet Gomel dhe Grodno dhe synojnë të trajnojnë oficerët dhe trupat e mbrojtjes territoriale se si të mbrojnë rajonet e tyre përkatëse, shkruajnë mediat e huaja. Trupat

Read More