April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Serbia ‘’në këmbë’’ kundër Kosovës, Vuçiç: 2 vende po pengojnë anëtarësimin në KiE

Mundësia që Kosova të anëtarësohet në Këshillin e Europës, ka ngritur Serbinë në këmbë. Presidenti Aleksandër Vuçiç, i cili ka krijuar një ekip që do të luftojë iniciativën, deklaroi se përpjekje ishin bërë të premten për të zgjidhur gjithçka për anëtarësimin e Kosovës para takimit të Asamblesë së Këshillit të Europës, ku do to votohet

Read More
Kosova

Kurti përkujton masakrën në Polac: Serbia vijon të fshehë krimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti përmes një postimi në rrjetet sociale ka përkujtuar masakrën në Polas të Skënderajt, ku në vitin 1998 trupat serbe vranë 78 civilë të pafajshëm dhe 8 luftëtarë të UÇK. Kreu i qeverisë shtoi gjithashtu se pas shumë e shumë masakrave gjatë luftës, problemi i vetëm i Serbisë, që vijon edhe

Read More
Bota Lajmi i fundit

Macron ia bën të qartë Vuçiçit, “pa normalizim me Kosovën, nuk do të ketë BE për Serbinë”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka dhënë një mesazh të qartë homologut serb, Aleksandër Vuçiç, përpara se ta presë atë në Paris të hënën. “Emmanuel Macron do të pohojë, me këtë rast, lidhjen e tij dhe mbështetjen e plotë për integrimin europian të Serbisë dhe se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është pjesë integrale e

Read More
Bota Lajmi i fundit

Serbia do të shpallet komb gjenocidal, Vuçiç do të flasë me 50 liderë për të ndaluar rezolutën në OKB

Serbia ka nisur një ofensivë diplomatike për të ndaluar një rezolutë në Kombet e Bashkuara, që do ta shpallte atë një komb gjenocidal. Për këtë, presidenti Aleksandër Vuçiç, ka njoftuar se synon që në pak ditë të bisedojë me liderët e 50 vendeve, por që në fakt shumica prej tyre janë shtete të varfra të

Read More
Kosova Lajmi i fundit

“Serbia, strehë e kriminelëve”, konfiskohen pronat e Radoiçiç në veriun e Kosovës

Policia e Kosovës ka marrë në shfrytëzim 31 mjete që ishin konfiskuar pas aktit terrorist në Banjskë. Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, tha se ato tashmë shfrytëzon për nevojat e policisë.   “Janë 31 mjete transportuese të cilat janë të konfiskuara dhe të cilat Ministria e Drejtësisë ia ka dhënë në shfrytëzim Policisë së Republikës

Read More
Bota Lajmi i fundit

Vuçiç mbledh urgjent qeverinë, diskutohet një plan veprimi për Kosovën dhe Republikën Srpska

Qeveria e Serbisë po mban një mbledhje të jashtëzakonshme dhe urgjente. Në të po merr pjesë dhe presidenti Aleksandër Vuçiç, sipas një njoftimi të presidencës. Mediat në Beograd raportojnë se në këtë seancë po diskutohet për planin e veprimit dhe mënyrat se si shteti do t’i përgjigjet presioneve që rëndojnë mbi Serbinë kur bëhet fjalë

Read More
Bota Lajmi i fundit

Vuçiç mbledh urgjent qeverinë, diskutohet një plan veprimi për Kosovën dhe Republikën Srpska

Qeveria e Serbisë po mban një mbledhje të jashtëzakonshme dhe urgjente. Në të po merr pjesë dhe presidenti Aleksandër Vuçiç, sipas një njoftimi të presidencës. Mediat në Beograd raportojnë se në këtë seancë po diskutohet për planin e veprimit dhe mënyrat se si shteti do t’i përgjigjet presioneve që rëndojnë mbi Serbinë kur bëhet fjalë

Read More
Kosova Lajmi i fundit

KFOR paralajmëron serbët: Kush ngatërrohet me ne, ka punë me Aleancën e fuqishme!

“Nuk ka zgjidhje ushtarake mes Kosovës dhe Serbisë”. Kështu titullohet një raport i publikuar në përfundim të forumit të Budapestit për Ballkanin.   Në mesin e të ftuarve në panel ishte dhe zëvendëskomandanti i KFOR-it, Federico Bernacca. Duke folur për dhunën që pësuan ushtarët e NATO-s gjatë trazirave të vitit të kaluar në Zveçan, ai

Read More
Kosova Lajmi i fundit

Tjetër incident në Mitrovicë, digjet makina e ish-policit

Një tjetër incident është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Mitrovicën e Veriut, ku persona të panjohur i kanë vënë flakën një makine të parkuar në pronësi të një efektivi policie. “Të mërkurën në orën 05:30 është djegur një veturë para një ndërtese. Nuk ka të dyshuar. Hetimi në vendngjarje ka përfunduar dhe

Read More
Kosova

“Serbia infiltroi ushtarë në veri”, Grupi i Krizave: Kosova po fiton veriun, por po humbet normalizimin

Kosova po fiton betejën për kontrollin e Veriut me shumicë serbe, por po zbeh shanset për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Kështu shkruan Grupi Ndërkombëtar i Krizave, një organizatë joqeveritare me seli në Bruksel, që ka analizuar situatën e sigurisë në Kosovë. Që në fillim theksohet se përplasja mes policisë me paramilitarët serbë në Banjskë

Read More