April 24, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

“Jeni grabitqarë”, Bill dhe Hillary Clinton sulmohen nga protestuesit në Manhatan

Ish-presidenti amerikan Bill Clinton dhe gruaja e tij, Hillary Clinton u sulmuan verbalisht nga protestuesit teksa po largoheshin nga Broadway’s Music Box Theatre në Manhattan, ku morën pjesë në një provë të ‘Suffs’. Në veçanti, protestuesit pro Palestinës i akuzuan për lehtësimin e gjenocidit në Rripin e Gazës. Bill Clinton dhe gruaja e tij, Hillary

Read More
Bota Lajmi i fundit

“Irani do të sulmojë”, SHBA në alarm, pret kundërpërgjigje të fortë nga Teherani

Shtetet e Bashkuara janë në alarm, pasi Irani u zotua të hakmerret për një sulm izraelit që vrau një komandant të lartë ushtarak iranian në Damask të Sirisë, më herët gjatë javës. Një zyrtar i lartë i administratës në Uashington, tha se SHBA po përgatitet për një sulm të rëndësishëm ndaj aseteve amerikane ose izraelite

Read More
Bota

Shtetet e Bashkuara kryejnë një “test historik” me raketa

Të gjitha fuqitë botërore i rinovojnë armët e tyre me qëllim që të mos mbeten prapa dhe një nga këto fuqi janë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ushtria amerikane ka nisur një provë me disa raketa të koordinuara për të testuar rrezen e tyre. Siç thotë Marina Amerikane dhe kontraktori më i madh i

Read More
Lifestyle

Ford F-150, më i shituri në SHBA në 42 vjet! Çfarë ka ky automjet që i tërheq blerësit për gjenerata me radhë

Për më shumë se 40 vjet kompania Ford prodhon automjetin më të shitur në Shtetet e Bashkuara dhe modeli F-150 është makina më e shitur në pothuajse 50 vjet. Por çfarë e bën kaq të kërkuar tipin F-150? Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Dora Mekouar, vizitoi fabrikën e kompanisë Ford në Dearborn të Miçiganit, ku

Read More
Bota

Aludon mbi kokainën në Shtëpinë e Bardhë, Trump i kërkon Biden testin e drogës: Ishte “flakë” në Kongres

Donald Trump pretendon se presidenti amerikan, Joe Biden, ka marrë drogë përpara fjalimit për gjendjen e kombit në Kongres muajin e kaluar. Kandidati republikan u shpreh i habitur se si kreu i Shtëpisë së Bardhë e nisi adresimin e tij shumë i zjarrtë me energji, por që ishte fikur shpejt në fund. “Ka diçka që

Read More
Bota Lajmi i fundit

SHBA në gjendje të lartë gatishmërie pas kërcënimit të Iranit drejtuar Izraelit

Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të lartë gatishmërie dhe po përgatiten për një sulm të mundshëm nga Irani ndaj interesave izraelite apo amerikane në rajon, si përgjigje ndaj sulmit ajror të Izraelit tek ambasada iraniane në Siri, tha të premten një zyrtar amerikan. Zyrtarët e lartë amerikanë aktualisht besojnë se një sulm nga Irani

Read More
Bota Lajmi i fundit

Dronë dhe raketa në fund të Ramazanit? Irani këshillon SHBA: Rrini larg izraelit dhe nuk do lëndoheni

Irani këshillon Shtetet e Bashkuara që të qëndrojnë larg nga Izraeli. Teherani paralajmëron se në këtë mënyrë, Amerika nuk do të lëndohet. “Kemi lajmëruar lidershipin e SHBA-ve me një mesazh që të mos bjerë në kurthin e ngritur nga kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, që mund të shkaktoi një luftë të drejtpërdrejtë mes Iranit dhe Amerikës”,

Read More
Bota Lajmi i fundit

Dëborë dhe përmbytje, miliona amerikanë në stuhi acari para eklipsit diellor

Stuhia e vonuar e acarit në Amerikë po krijon probleme në verilindje. Kjo solli disa centimetra dëborë në Maine dhe New Hampshire. Stuhia e fuqishme dimërore ndërpreu energjinë elektrike për më shumë se gjysmë milioni amerikanë. Guvernatori në Maine lëshoi paralajmërime për shoferët që të mos ngasin automjetet e tyre. Moti i keq ka shkaktuar

Read More
Bota Lajmi i fundit

SHBA thyen Izraelin! Netanyahu bindet, hap rrugët për kalimin e ndihmave humanitare

Izraeli miraton vendimin për hapjen e rrugëve të ndihmave humanitare për Rripin e Gazës. Tel-Avivi do të lejojë dërgimin “e përkohshëm” të ndihmave, përmes portit të Ashdod dhe vendkalimit në Erez. Qeveria e Izraelit thekson se hapja e rrugëve për ndihmat humanitare bëhet me qëllimin për të shmangur një rritje të krizës së urisë si

Read More
Bota

Biden kërcënon Netanjahun, kushtëzon mbështetjen për Izraelin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ka qenë i ashpër me kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu duke i thënë qartazi se e ardhmja e mbështetjes amerikane për luftën në Gaza varet nga masat që do të merren për mbrojtjen e civilëve dhe punonjëve humanitarë. Dy liderët zhvilluan një bisedë të gjatë telefonike disa ditë pasi

Read More