April 17, 2024
Tirana, Albania
Sociale

Pa shkollë e ambulancë, të moshuarit në Kalenjë sfidojnë harresën nga braktisja

Koha ka mbetur në vend në Kalenjë të Mallakastrës sa i takon investimeve në infrastrukturë dhe shërbime. Por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për braktisjen, e cila ka ecur me ritme të frikshme. Dikur me mbi 150 familje, sot Kalenja numëron vetëm disa të moshuar. Dhe ato që kanë guxuar për të qëndruar

Read More
Bota Lajmi i fundit

Sulmi me armë në një shkollë në Finlandë, e plagosur edhe një vajzë shqiptare

Në sulmin me armë zjarri që ndodhi brenda një shkolle në qytetin e Vantas, në Finlandë, ka mbetur e plagosur edhe një vajzë me origjinë shqiptare, nga Kosova.   Lajmi është konfirmuar për Ministrinë e Jashtme të Kosovës nga Ambasada e tyre në Stokholm, që ka pasur një komunikim me familjarët e nxënëses.   “Në

Read More
Bota Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në një shkollë fillore në Finlandë, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në një shkollë fillore në Finlandë, ku si pasojë e të shtënave janë plagosur 3 fëmijë, njofton Reuters. Një i dyshuar, i cili po ashtu mësohet se është i mitur, është arrestuar. Mësohet se shkolla ka të regjistruar gjithsej 800 nxënës dhe 90 persona pjesë e stafit.

Read More