April 17, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet

Komision i përbashkët italo-shqiptar, do të monitorohen administratat doganore të dy vendeve

Shqipëria dhe Italia do të kenë një komision të përbashkët për monitorimin e administratave doganore të dy vendeve. Marrëveshja u nënshkrua në Tiranë nga ministri i Financave, Ervin Mete, Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Doganave dhe Monopoleve të Italisë, Roberto Alesse dhe Komandanti i Përgjithshëm i Guardia di Finanza, Andrea De Gennaro.   Komisioni

Read More
Sport

Ramadani: Shqipëria do të përballet me Italinë vetëm për fitore

Pavarësisht së nuk mori maksimumin në fushë, tek Leçe u dallua Ylber Ramadani që bëri një paraqitje pozitive dhe në fund u veçua si një ndër më të mirët në fushë.   Në një intervistë për DAZN, mesfushori shqiptar foli dhe për ndeshjen me Italinë në Europianin e 2024.   Sipas tij kuqezinjtë nuk kanë

Read More
Politikë

15 vite në NATO, Mediu: Shqipëria u bë anëtare kur erdhi Presidenti Bush në Tiranë

15-vjetori i anëtarësimit të Shqipërisë në NATO bëri bashkë në Tiranë, politikanë, historianë, ish-ushtarakë të lartë të aleancës dhe zyrtarë të SHBA, të cilët sollën kujtimet e tyre si e kanë përjetuar këtë ngjarje historike për vendin tonë. Fatmir Mediu, ish-ministër i Mbrojtjes në kohën kur vendi ynë u bashkua me aleancën, tregoi se për

Read More
Kulturë

Kryeqyteti përmes imazheve. Tirana, ç’ishte, ç’është e çdo të bëhet?

Deri më datën 7 prill Tirana ju pret në galerinë e kryeqytetit për të rrëfyer një histori ndryshimesh, rritjeje, arkitekture, zhvillimi, shkatërrimi dhe ndërtimi. Përmes fotografive të Roland Tashos, imazhe të ekspozuara në galerinë e Tiranës, fotoreporter dëshmon ndryshimet e një kryeqyteti. Por, nëse Roland Tasho ofron me këmbë në tokë dy dimensione të Tiranës,

Read More