April 18, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet Lajmi i fundit

SPAK zgjat hetimet për kompleksin Partizani, Malltezi letër të hapur Dumanit: Po keqpërdorni ligjin!

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Jamarbër Malltezi i ka dërguar letër të hapur kreut të Porkurorisë së Posaçme, Altin Dumanit. Malltezi i është drejtuar Dumanit, pas vendimit të SPAK për zgjatjen me tre vite të hetimeve për kompleksin Partizani. Dhëndri i Berishës, i cili është marrë i pandehur në lidhje me privatizimin e pronave te

Read More
Lajmi i fundit Politikë

Tre drejtorët e bashkisë së Tiranës në burg, Rama: Bashkohem fjalë e presje me deklaratën e Veliajt

Pas reagimit të Erion Veliajt, në lidhje me arrestimet e zyrtarëve të bashkisë, edhe kryeministri Edi Rama, ka mbështetur qëndrimin e kryebashkiakut të Tiranës. Kreu i qeverisë, njëkohësisht kryetar i Partisë Socialiste, thotë se është dakord me qëndrimet e Veliajt e shton se mbështetja e tyre për SPAK-un, nuk është propagandë, por vullnet i hekurt politik.

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

SPAK: Vajzat, rol të rëndësishëm në grupet kriminale shqiptare

SPAK veçon rolin në rritje të vajzave në grupet e krimit të organizuar në Shqipëri. Në raportin vjetor të vitit 2023, SPAK thekson evidentimin e vajzave si persona të besueshëm në grupet kriminale.   “Shihet një tendencë në rritjen e angazhimit të femrave në funksionet të rëndësishme për grupet kriminale. Disa nga rolet më tipike

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Vetëm gjatë vitit 2023, SPAK: Përgjuam 3335 numra celularë!

Përpara trupës së KLP-së, kreu i SPAK, Altin Dumani ka bërë bilancin e institucionit që ai drejton përgjatë 2023., teksa është ndalur edhe te mënyrat e përdorura nga institucioni që ai drejton në kuadër të hetimeve për çështje të ndryshme, për të cilat është dashur aplikimi i përgjimeve telefonike. Kështu, një analizën e plotë të publikuar nga

Read More
Aktualitet

“SPAK të mos hetojë veprat penale me 50 mijë lekë, Dumani: Të rritet kufiri i shifrës së korrupsionit

Kreu i SPAK, Altin Dumani ka bërë disa propozime për ndryshime sa i përket kompetencave të këtij institucioni të drejtësisë. Në raportimin para Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Dumani tha se kufiri i shifrës së korrupsionit, që hetohet nga SPAK aktualisht, 50 mijë lekë, duhet të jetë edhe më i lartë. Ndërkohë, teksa kërkon më

Read More
Aktualitet

Dumani: 221 hetime për korrupsion! 18 zyrtarë të lartë, të pandehur! 41 mln euro pasuri e sekuestruar

Përpara trupës së KLP-së, kreu i SPAK, Altin Dumani ka bërë bilancin e institucionit që ai drejton përgjatë 2023. Dumani ka vënë theksin se SPAK është një institucion i besueshëm në sytë e aleatëve, e ndërsa tha se në 2023 është arritur një rritje cilësore “Për 2023 SPAK ka njohur një rritje cilësore, këto të

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Dumani: Institucionet nuk raportojnë korrupsionin! Kemi mungesë të hetuesve

Gjatë raportimit para Këshillit të Lartë të Prokurorisë, kreu i SPAK, Altin Dumani ka shtruar disa nga problematikat që përballet institucioni që ai drejton, Pikë së pari, Dumani ka vënë theksin se përveç Policisë së Shtetit, asnjë institucion tjetër, qoftë në nivel qendror ashtu edhe lokal, nuk raportojnë për veprën e “korrupsionit” apo paligjshmëri të

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Gjykata e Lartë lë në fuqi sekuestron e 25 pasurive të Jamarbër dhe Argita Malltezit

Gjykata Lartë ka lënë në fuqi sekuestron e 25 pasurive të Jamarbër dhe Argita Malltezit. Trupa gjykuese e përbërë nga Ilir Panda, Sokol Binaj dhe Sandër Simoni, nuk kanë pranuar rekursin e dhëndrit dhe vajzës së ish-kryeministrit Berisha duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Posaçme të Apelit. Pasuritë në fjalë u vunë nën

Read More
Aktualitet Lajmi i fundit

Olsi Rama padit Gazment Bardhin: Ose unë të shkoj në burg ose ai të ndiqet penalisht!

Olsi Rama, vëllai i kryeministrit Edi Rama ka kallëzuar sot penalisht deputetin e Berishës Gazmend Bardhi, lidhur me akuzat për përfshirje të tij në njohje dhe favorizim të një grupi kriminal. Në kallzimin e tij Olsi Rama thotë se shpifja është bërë për një fabrikim pervers me qëllim manipulimin e opinionin publik, për motive të

Read More
Politikë

Kallëzimi i Metës, vjedhja tek Partia e Lirisë, Prokuroria e Tiranës regjistron hetim

Prokuroria e Tiranës ka regjistruar një hetim penal mbi kallëzimin e bërë nga kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, për vjedhjet e një pajisjeje elektronike, DVR, dhe dëmtimin e rrjeteve kabllore në selinë e kësaj partie. Burime pranë prokurorisë bënë me dije se hetimi është regjistruar pa emra personash të dyshuar. Në kuadër të

Read More