April 24, 2024
Tirana, Albania
Sport

Botërori i peshëngritjes, Briken Çalja i pari në baterinë B

Briken Calja ka bërë një paraqitje të jashtëzakonshme, në Botërorin e Tajlandës në peshëngritje edhe pse vinte pas një dëmtimi të gjatë prej muajsh. Në stilin e shkëputjes, shtangisti kuqezi i realizoi me sukses të tri provat. Fillimisht Çalja ngriti lart 145 kg e më pas 150 e 152 kg ndërsa në stilin e shtytjes,

Read More
Sport

Klubi anglez “dashurohet” me xhevahirin shqiptar, mbulon me para yllin kuqezi

20 milionë euro të refuzuara për Ernest Muçin. Nuk është një nga trillimet e merkatos së futbollistëve, por një deklaratë e Presidentit të klubit turk Beshiktash, i cili derdhi 10 milionë euro në arkat e Legias së Varshavës për të sjellë në Stamboll, yllin e kombëtares kuqezi.   Në një darkë me ekipin në Stamboll,

Read More
Lajmi i fundit Sport

Vendimi historik në Itali, futbollistët shqiptarë do të konsiderohen si vendas

Federata Italiane e Futbollit ka mbajtur më datë 28 mars 2024 mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, i cili ka marrë disa vendime të rëndësishme. Një nga pikat e diskutuara në rendin e ditës ishte edhe ndryshimi i rregullave që lidhen me regjistrimin e futbollistëve ekstra komunitar për sezonin 2024-2025 në vendin fqinj. Në lidhje me këtë

Read More
Lajmi i fundit Sport

Cirkuiti në Arabinë Saudite i F1, pistë me kthesë në 20 kate lartësi

Arabia Saudite prezantoi projektin e pistës së re të Botërorit në Formula Një, ku do të garohet prej vitit 2028. Bëhet fjalë për cirkuitin më të gjatë dhe më të shpejt në botë. Mes karakteristikave të pistës do të jetë një kthesë e cila ndodhet në 70 metër lartësi, ekuivalenti i një godinë 20-katëshe. Për

Read More
Lajmi i fundit Sport

As babai i Neymar dhe as Depay, zbulohet kush pagoi 1 milion euro për lirinë e Dani Alves

Dani Alves rifitoi lirinë pavarësisht se u dënua me 4 vite e gjysmë burgim për përdhunim teksa pagoi 1 milion euro. Shumë spekulime dhe emra kanë dalë nëpër media si personat që paguan kushtin e ish-mbrojtësit brazilian të Barcelonës, por që shpejt janë hedhur poshtë. Së fundmi, raportohet se ka qenë një revistë braziliane ajo

Read More
Lajmi i fundit Sport

“O2 Arena” në Londër vishet kuqezi, por Florian Marku mposhtet me pikë nga Chris Kongo

Shqiptarët mbushën “O2 Arena” në Londër në mbështetje të boksierit Florian Marku, i cili nuk ia doli të mposhtet anglezin Chris Kongo, i cili triumfoi me pikë. 10 raunde ishin thuajse të barabartë, ndërsa një goditje Marku e mori në raundin e tetë, teksa arbitri e ndëshkoi me faull për goditje të kundërshtarit pas koke.

Read More
Sport

Botërori në Tajlandë, Erkand Qerimaj konfirmon mungesën, rrezikon Lojërat Olimpike

Erkand Qerimaj nuk do të marrë pjesë në kampionatin botëror të peshëngritjes që po zhvillohet në Tajlandë, event ky që ndihmon dhe për kualifikueset në Lojërat Olimpike Paris 2024. Shkodrani nuk ka udhëtuar për shkak të një viroze të stinës, dhe mjekët i kanë rekomanduar disa ditë pushim. Lajme negative këto për peshëngritjen shqiptare, pasi

Read More