April 17, 2024
Tirana, Albania
Bota Lajmi i fundit

Sulm i armatosur në një fshat në Kongon Lindore, të paktën 25 viktima

Numri i të vdekurve nga një sulm në një fshat në provincën lindore të Iturit të Republikës Demokratike të Kongos u rrit në 25 të dielën, tha një shef lokal dhe udhëheqës i shoqërisë civile, pasi një zëdhënës i qeverisë dhe një dokument i OKB-së konfirmuan sulmin. Grupi i Kooperativës për Zhvillimin e Kongos (CODECO),

Read More
Bota Lajmi i fundit

Sulmi me armë në një shkollë në Finlandë, e plagosur edhe një vajzë shqiptare

Në sulmin me armë zjarri që ndodhi brenda një shkolle në qytetin e Vantas, në Finlandë, ka mbetur e plagosur edhe një vajzë me origjinë shqiptare, nga Kosova.   Lajmi është konfirmuar për Ministrinë e Jashtme të Kosovës nga Ambasada e tyre në Stokholm, që ka pasur një komunikim me familjarët e nxënëses.   “Në

Read More
Bota Lajmi i fundit

Sulmi me armë në shkollën me 800 nxënës në Finlandë, konfirmohet një i vdekur

Momente frike janë përjetuar në Finlandë. Mësohet se një 12-vjeçar ka qëlluar me armë zjarri në një shkollë në Vantaa, qytezë pak kilometra larg nga veriu i Helsinkit. Mediat lokale raportojnë se 1 fëmijë ka humbur jetën dhe 2 të tjerë mbetën të plagosur rëndë nga kjo ngjarje. Të shtëna me armë zjarri në një

Read More
Bota Kosova Lajmi i fundit

Media gjermane: Vuçiç ka kërcënuar hapur se do të sulmojë Kosovën

Media gjermane, ‘DerWesten’ ka shkruar për mundësinë e një lufte në Ballkan, duke theksuar në titullin e një artikulli se “Putin po vë bast” për këtë. Sipas ekspertëve në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive, presidenti rus po vë bast për një luftë të re në Europë në mënyrë që ta dobësojë mbështetjen perëndimore në luftën

Read More