April 17, 2024
Tirana, Albania
Aktualitet Lajmi i fundit

Profile false e vjedhje të dhënash, 287 të proceduar gjatë 2023 për krime kibernetike, më shumë në Tiranë

Për hapje të profileve false në rrjetet sociale kryesisht të vajzave, vjedhje të të dhënave të bizneseve dhe përpjekje për ndërhyrje në sisteme kompjuterike të institucioneve, vitin e shkuar u proceduan penalisht 287 vetë.   Të dhënat tregojnë se procedimet penale për kibernetike gjatë 2023-shit u shtuan me gati 24 për qind krahasuar me 2022-shin,

Read More
Lifestyle

Arrestohet spiuni kinez, vodhi të dhënat e Inteligjencës Artificiale

Një ish-inxhinier softueri i Google është vënë nën akuzë në Shtetet e Bashkuara për vjedhjen e sekreteve tregtare në lidhje me inteligjencën artificiale, ndërsa punonte fshehurazi për dy kompani kineze. Linwei Ding, i njohur gjithashtu si Leon Ding, u padit në Kaliforni me katër akuza dhe u arrestua të mërkurën. Shtetasi kinez dyshohet se ka

Read More